StoryEditor

Kłecki Dzień Ogórka 2021: jak skutecznie nawozić ogórki?

W Michalczy koło Kłecka w sobotę 17 lipca odbyło się wielkie ogórkobranie, czyli Kłecki Dzień Ogórka. Przybyli na pola plantatorzy ogórka mieli okazję zapoznać się z rozwiązaniami w zakresie nawożenia. Obejrzyj film pod artykułem!

U państwa Stajkowskich, którzy zaprosili uczestników Kłeckiego Dnia Ogórka na swoje pola, o nawożenie ogórków od lat dba firma Yara. Zastosowanie nawozów rekomendowali przedstawiciele producenta – Michał Wojcieszek i Wojciech Kopeć. 

– W tym gospodarstwie nawozy posypowe można zastosować wyłącznie przed położeniem folii. Jeśli ktoś chce troszkę zaoszczędzić, a ma siewnik z aplikatorem nawozów, może nawozić nie na całym pasie, tylko na powierzchni przeznaczonej pod folię. W tym układzie w standardzie dajemy 400 kg Yara Mila Complex i 200 kg saletry wapniowej z borem. Później odżywiamy rośliny poprzez fertygację – wyjaśniał Wojciech Kopeć. 

Podał zasady przygotowania pożywki. Do zbiornika A wprowadza się wszystkie saletry, chelaty żelaza i kwas azotowy (jeśli nie ma dodatkowego zbiornika). W zbiorniku B znajdują się nawozy NPK, fosforany, siarczany i mikroelementy. Zaczyna się od dodania nawozu o najniższej rozpuszczalności (siarczan potasu), jako ostatnie wprowadza się nawozy najbardziej obniżające temperaturę roztworu (saletra potasowa). Przed zastosowaniem pożywki trzeba odczekać około 2 godziny.

Polecane stężenie pożywki roboczej wynosi 0,1% (1 kg/1000 l wody), zakres dopuszczalnych stężeń to 0,05–0,3%.

Więcej o nawożeniu ogórka dowiesz się z filmu!
05. grudzień 2023 22:34