StoryEditor

Kolekcja 16 odmian cebul w Czechlu. Która odmiana sprawdziła się najbardziej?

09.09.2022., 00:00h

W tym roku u Bartosza Głowackiego na polu znalazły się odmiany firmy Bejo, w tym kolekcja 16 odmian zaplanowana pod kątem wrześniowego pokazu. Zapytany o wnioski z kończącej się tegorocznej uprawy, wymienił kilka z nich, które zagoszczą na jego polach w przyszłym roku. Które sprawdziły się najbardziej?

Umiejętności gospodarza Bartosza Głowackiego, potencjał odmian cebuli Bejo, fertygacja plantacji i doradztwo w zakresie nawożenia i ochrony dały efekt rzadko spotykany w tym sezonie na cebulowych polach.

Bartosz Głowacki nie krył zadowolenia z zasłużonych pochwał wypowiadanych przez uczestników spotkania cebulowego, zorganizowanego 7 września w Czechlu (gmina Gołuchów, powiat pleszewski, Wielkopolska).


Fot: Paulina i Bartosz Głowaccy – właściciele cebulowej plantacji

Od trzech lat, odkąd przejął 30-hektarowe gospodarstwo nawadnia cebulę kroplowo. Tak też było w tym sezonie. Taśmy kroplujące D1000 były rozkładane równocześnie z siewem (12 kwietnia) i lekko przykrywane ziemią. Na zagonie szerokości 1,5 m z czterema podwójnymi rzędami rozmieszczano po dwie linie kroplujące. Kroplowniki, o wydatku 0,6 l, przypadają na taśmie co 30 cm. Taśma kroplująca na hektar to wydatek 3–4 tys. zł, ale plon większy o nawet 40%. Do aplikacji nawozów była tu stosowana zwężka Venturiego.

 • Wysiano po 2,7 jednostki nasion/ha.
 • W rzędzie nasiona przypadały co 7–8 cm.
 • Część plantacji założono z nasion podkiełkowanych.

Warunkiem powodzenia takiej uprawy jest siew w wilgotne podłoże, a celem, uzyskanie dobrego wyrównania roślin, co skutkuje potem dobrymi rezultatami m.in. ochrony herbicydowej.


Fot: Krzysztof Tułecki z firmy Rivulis prezentuje filtr siatkowy, półautomatyczny Rivulis F6400 3’ i sposób jego czyszczenia.

Które z 16 odmian, wrócą na pole za rok?

W tym roku u Bartosza Głowackiego były tylko odmiany firmy Bejo, w tym kolekcja 16 odmian zaplanowana pod kątem wrześniowego pokazu. Wysiano znane już i uznane standardy oraz nowości:

 • Hyfive;
 • Hysinger;
 • Hyroad;
 • Hygate;
 • Venecia;
 • Crocket oraz Oneida.

Gospodarz zapytany o wnioski z kończącej się tegorocznej uprawy, wymienił kilka odmian, które zagoszczą na jego polach w przyszłym roku. Znalazły się wśród nich:

 • Crocket;

 

 • Venecia;

 

 

 • Hytune

 

 

 • Hysinger,

 

 

 • a z czerwonych – Red Tide.

 

 

Na poletkach były trzy odmiany czerwoneRed Ray, uprawiana przede wszystkim z dymki na rynek warzyw świeżych, o mocno przylegającej łusce, Red Tide, łatwiejsza do obierania oraz Red Lady (cechy rijnsburgerów i cebul włoskich), przechowująca się nieco krócej niż poprzedniczki, ale wcześnie i ładnie się wybarwiająca.


Fot: Od lewej Paweł Bednarek, Grzegorz Pastuszka, Aleksandra Pytkowska, Michał Rzepka, Jakub Gęsicki, Ireneusz Ruciński.

 

Przedsiewnie, pogłównie i dolistnie - o jakich składnikach trzeba pamiętać?

 • Jesienią minionego roku gospodarz wysiał 200 kg/ha soli potasowej 40%, przewidując wymycie chlorków przez zimę.
 • Wiosną przedsiewnie (10 kwietnia) na każdy hektar zaaplikował po 180 kg siarczanu potasu, 220 kg YaraMila Complex i 120 kg YaraLiva Tropicote.
 • Pogłównie – 24 maja podał 180 kg/ha YaraBela Nitromag, a 4 czerwca – 120 kg/ha Unika Calcium.
 • Dolistnie, podczas intensywnego wzrostu roślin, zastosował 3 kg/ha Kristalonu Zielonego i w tej samej dawce – KristaLeaf Foto – w celu regeneracji roślin po uszkodzeniach.


Fot: Wojciech Kopeć z pomocą Pawła Bednarka zgłębia tajniki nawożenia cebuli.

 

W ramach fertygacji stosowano:

 

- Calcinit (21 i 28 czerwca oraz czterokrotnie w lipcu) po 25 kg/ha z wyjątkiem ostatniej aplikacji – 12 kg/ha;
- Kristalon Zielony – 24 czerwca – 25 kg/ha;
- Kristalon Niebieski – 1 i 8 lipca – po 25 kg/ha;
- Kristalon Super – 15, 22 i 29 lipca po 25 kg/ha;
- Kristalon Brązowy – jednorazowo – 5 sierpnia – 25 kg/ha.

Ametoktradyna, alternatywa dla mankozebu

Maciej Wita przekazał zebranym informację o niezmiennej w 2023 r. palecie środków ochrony firmy BASF, niezmiennej w zakresie wycofywania, będą natomiast nowości. Próbą zastąpienia wycofanego mankozebu jest ametoktradyna zawarta w fungicydzie Enervin. Ma postać stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC). Działa powierzchniowo. W przyszłym roku będzie można nim chronić także cebulę. Najlepiej będzie łączyć Enervin (w dawce 1 l/ha) z innymi fungicydami. Maksymalna dawka solo to 1,2 l/ha.


Fot: Maciej Wita BASF.

Maciej Wita zapowiedział też rozszerzenie rejestracji herbicydu Basagran 480 SL o cebulę.

Jak uniknąć fitotoksycznośći przy zabiegach herbicydowych w cebuli?

- Przeprowadzane przez nas doświadczenia dowodzą spadku plonu cebuli o 2–3 tony po jednym zabiegu herbicydem kontaktowym – poinformował Szczepan Grochowski z BioAgris. A jest ich w każdym sezonie po kilka. Przed fitotoksycznością tej grupy herbicydów chroni Protector. Oprysk Protectorem trzeba wykonać 24–36 godzin przed planowaną aplikacją herbicydu. Dlaczego nie chroni chwastów przed herbicydem tylko cebulę. Otóż zabezpiecza tylko te części roślin, na których osiadł. W tym czasie chwasty rosną wielokrotnie szybciej niż rośliny cebuli, wytwarzając niezabezpieczone nowe liście i pędy wrażliwe na działanie herbicydu. Protector utrzymuje się na roślinie około 10 dni.


Fot: Szczepan Grochowski – BioAgris.

– Tego adiuwantu nie stosuje się ze środkiem Benevia 100 OD, dla której odpowiednie są adiuwanty olejowe – przestrzegł Szczepan Grochowski.

Zwalczanie wciornastków - ważna jest sygnalizacja pojawu szkodników

Słowa przedstawiciela firmy BioAgris potwierdziła Katarzyna Stasilewicz z FMC.

Nie obniżamy dawki Benevii, stosujemy 0,75 l/ha i tylko do dwóch razy w sezonie – przestrzegała. Preparat działa wgłębnie i translaminarnie, co oznacza że nowe przyrosty roślin nie są chronione. Zaleca się zwalczanie wciornastka poprzez połączenie Benevii z pyretroidem. Efekt działania pyretroidu jest szybszy. Po kilku godzinach od zastosowania Benevii następuje paraliż owadów i zahamowanie ich ruchu i żerowania. Owady giną po upływie 3–6 dni od zabiegu. Ważna jest sygnalizacja pojawu szkodników.


Fot: Katarzyna Stasilewicz FMC.

Jak kształtuje się cena cebuli w Holadnii?

Ireneusz Ruciński z firmy Bejo poinformował o tegorocznej sytuacji na rynku cebuli. Na Zachodzie areał cebuli był niższy niż przed rokiem o 10% o tyle też niższe są szacowane plony. Dominuje cebula drobna. Holandia poszukuje możliwości zakontraktowania cebuli. Aktualnie za cebulę prosto z pola płacą tam 27–30 erocentów. Wyższa jest też sprzedaż tego warzywa do krajów azjatyckich. O miesiąc wcześniej, niż co roku, zaczął zakup cebuli Senegal. Jest więc nadzieja na dobrą cenę wiosną.


Fot: Nowa kopaczka w gospodarstwie – Grimme WV 140.

22. maj 2024 13:56