StoryEditor

Królestwo kapustnych

10.10.2016., 10:45h
W gospodarstwie Bolesława Janusza w Brukach Unisławskich 29 września odbyło się spotkanie, poświęcone uprawie brokułów i kalafiorów.

Organizatorem tego wydarzenia była firma Monsanto Polska, Sp. z o.o. (Seminis), przy współudziale: Yara Poland Sp. z o.o., Arysta LifeScience Polska Sp. z o.o., Gospodarstwa Ogrodniczego T. Mularski, Grupy Producentów Rozsad Krasoń Sp. z o.o., Hurtowni Ogrodniczej Flortom Marek Górny, Magdalena Krzyżanowska Sp.j., Pinguin Foods Polska Sp. z o.o.
Spotkanie prowadził Radosław Grabowski (Monsanto), który przedstawił zgromadzonym odmiany uprawiane w gospodarstwie Bolesława Janusza.

Brokuły:
Najbardziej rozpowszechnioną odmianą w Brukach Unisławskich jest odmiana SV3277BL F1 (dawniej Lord) nadająca się do uprawy na zbiór latem i jesienią. Rośliny wysokie, silne, ze wzniesionymi liśćmi. Tworzy ciężkie, wypukłe róże, barwy ciemnozielonej, z drobnymi pąkami. Odmiana tolerancyjna na przerastanie róży liśćmi, na mączniaka rzekomego i mokrą zgniliznę bakteryjną. Odmiana wczesna, zbierana po 65 dniach. Często rolnicy obsadzają nią ścieżki technologiczne, właśnie ze względu na termin zbioru.

Firma Seminis wprowadza na rynek odmianę Tytanium F1. Wegetacja 70–78 dni, nie jest za późna, róża wagowo jest większa niż odmiany późniejsze. Brokuł ten potrafi wytrzymać na polu dłuższy czas bez utraty jakości, co powoduje, że tzw. okno zbioru jest w tym momencie większe. Róże w okazach osiągają 80 dag netto, natomiast całe egzemplarze dochodzą do wagi ponad kilograma. Odmiana ma zbite, ciężkie róże, dzięki zredukowanemu ulistnieniu wokół róży nie przerastają one liśćmi. Wysokie osadzenie róży wpływa na szybkość i wygodę zbioru, polecana na zbiór jesienny.

Odmiana SV1002BL F1 – (nowość na rynku) przeznaczona do przetwórstwa, jak również na rynek warzyw świeżych. Charakteryzuje się wysokim wyrównaniem, dobrą zdrowotnością, tolerancją na przerastanie róży liśćmi i nie ma jamistości głąba. Polecana na zbiór letni.

Odmiana Ironman F1 – kopulasta róża, lepiej spisuje się, gdy dzień się wydłuża, proponowana do nasadzeń wiosennych. Ma silny system korzeniowy, odporna na mokrą zgniliznę bakteryjną, mączlika rzekomego i plamistość wywołaną przez Mycosphaerella brassicicola.

Odmiana SV3623BL F1 z długą różyczką. Wydłużona nóżka tej rośliny nadaje tonaż, sama róża ma pokrój luźny. Trwa próba przekonania zakładów przetwórczych do skupowania roślin w takiej formie. Odmiana chwalona przez konsumentów za słodki smak nóżki.

Kalafiory:
Giewont F1 – odmiana polecana na zbiór jesienny. Liście spiralnie skręcone, dobrze okrywają różę nawet w momencie zbioru. Odmiana dobrze przystosowuje się do zmiennych warunków produkcji. Ma róże białe, kuliste, ciężkie i zwięzłe. Zaleca się nie sadzić roślin za gęsto, optymalnie do 23 tys. na ha.

Fortaleza F1 – odmiana uniwersalna –  plonuje od wczesnego lata do późnej jesieni. Róże są dobrze okryte spiralnie skręconymi liśćmi, białe, ciężkie i zwięzłe. Rośliny odporne na stres.

Odmiana SV5818AC F1 – (nowość na rynku) sklasyfikować ją można pomiędzy Fortalezem F1 a Giewontem F1. Przeznaczona zarówno na rynek warzyw świeżych, jak i do przetwórstwa. Ma róże białe, ciężkie i zbite, wzniesiony pokrój liści. Pokrój roślin umożliwia łatwe chodzenie pomiędzy rzędami.
Oprócz powyższych odmian brokułów i kalafiorów na spotkaniu pokazano również odmiany: Steel F1, Agenda F1, Aquata F1, SV9938AC F1, SV7749AC F1.
Współorganizatorzy spotkania przedstawili zgromadzonym rolnikom swoją ofertę rozsad, środków ochrony, nawozów, nasion.

29. kwiecień 2024 01:18