StoryEditor

Kukurydza cukrowa. Piołunowo na słodko

03.09.2020., 00:00h

– Znana od lat odmiana Overland nadal sprawdza się u rolników – zapewniał Zbigniew Chuchnowski z firmy Syngenta, przedstawiając tę kreację wśród 16 odmian kukurydzy cukrowej – standardów i nowości – na poletkach w Piołunowie (powiat radziejowski, woj. kujawsko-pomorskie).

Po raz pierwszy na ten sezon były sprzedawane nasiona nowej, najwcześniejszej (70 dni) odmiany 6800R, na którą zwrócił uwagę m.in. Zbigniew Sawicki – dyrektor ds. kontraktacji i zaopatrzenia surowcowego chłodni Run. Bardzo wysoko plonuje i ma długie okno zbiorcze o 2 dni późniejsza odmiana Strongstar. Tworzy większe kolby (długość 21 cm, średnica 5 cm) z większą liczbą (16–18) rzędów.

Z kolei zainteresowanie kierownika Działu Agro z przetwórni w Kwidzynie Mariusza Kosińskiego wzbudziła odmiana Higlow52 (77-dniowa) ze względu na duże rozmiary kolb – długość i średnicę dochodzącą do 6 cm. W każdych warunkach sprawdza się odmiana Tyson (81 dni) polecana do przetwórstwa i na rynek warzyw świeżych.

– Odmianą numer jeden na rynkach węgierskim i francuskim jest GSS6924 – poinformował Zbigniew Chuchnowski.

Overland – nadal ceniony standard odmianowy kukurydzy cukrowej.

Zastosowano w tym sezonie

– Ochrona insektycydowa plantacji wyglądała następująco: przeciw omacnicy prosowiance zastosowano 0,2 l/ha Karate Zeon 050 CS, o połowę mniejsza dawka była aplikowana w celu zwalczenia mszyc – relacjonował Dawid Misztela (Syngenta). 

Trzeba pamiętać, że 3 sierpnia wygasła rejestracja środka Proteus 110 OD.

Zbigniew Chuchnowski z firmy Syngenta przedstawił kalejdoskop odmian


Żółtą plamistość liści i drobną plamistość liści zwalczano środkiem Quilt Xcel 263,8 SE (1 l/ha). Przedstawiciel firmy poinformował również o pracach nad rejestracją preparatu Affirm 095 SG do zwalczania gąsienic omacnicy prosowianki.

Sławomir Mechacki przedstawił rekomendacje firmy Procam dla kukurydzy cukrowej.

Rekomendacje Procamu

Sławomir Mechacki reprezentujący firmę Procam rekomendował kilka produktów, mających zastosowanie w uprawie kukurydzy cukrowej. Między innymi środek Coragen 200 SC do zwalczania omacnicy (Coragen powoduje wyczerpanie zasobów wapnia w organizmie szkodnika, w wyniku czego następuje paraliż mięśni i śmierć owada) oraz preparat biologiczny Ostrinia Stop (bakterie z rodzaju Bacillus i wyciągi roślinne). Ostrinię należy stosować w fazie BBCH 19 kukurydzy (początek czerwca) w okresie wylotu motyli z poczwarek. 

Zbigniew Sawicki – dyrektor ds. kontraktacji i zaopatrzenia surowcowego chłodni Run testuje parametry poszczególnych odmian.


Polecany do nawożenia nie tylko kukurydzy NHCaDelta zawiera azot w formie NH2 ustabilizowanej przez cząsteczki wapnia. Z jednym litrem tego nawozu dostarcza się 190 g azotu, nie zwiększając ilości azotanów w glebie.

Michał Karwiński (Procam) zachęcał do stosowania nawozu Cynkophos Pro+, zawierającego w litrze 41 g azotu, 356 g fosforu, 137 g cynku i 40 g trójtlenku siarki. Zapewnia on synergię miedzy fosforem i cynkiem, dzięki innowacyjnemu nośnikowi – poliolom. 
Katarzyna Wójcik
28. wrzesień 2023 12:07