StoryEditor

Mikrobiologiczne rozwiązania wspierające produkcję warzyw

10.11.2021., 00:00h

Zmieniające się przepisy prawa, oraz wymagania UE wymuszające zmniejszenie ilości wykorzystywanych środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych, powodują że producenci warzyw zmuszeni są do szukania alternatywnych rozwiązań. Zobaczcie w jaki sposób, można wspierać zdrowy rozwój roślin i wzbogacać glebę przy pomocy mikroorganizmów.

Podczas ostatniego spotkania terenowego redakcji WiOM, dotyczącego uprawy marchwi w Rzucewie k. Pucka, omawialiśmy możliwość produkcji tego warzywa, tak aby zawierał jak najmniej pozostałości środków ochrony roślin w gotowym produkcie. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie produktów opartych o mikroorganizmy. Temat ten przybliżył Tomasz Raś z firmy Chemirol.

Trzeba już jesienią zadbać o glebę.

Jesień, to czas w którym warto pomyśleć o pielęgnacji gleby i przygotowaniu jej na kolejny, wymagający sezon. W tym celu, możemy wykorzystać preparat BaktoKompleks, wspierający mineralizację  materii organicznej, która została po zbiorach. Produkt zawiera formy przetrwalnikowe 5 szczepów bakterii z rodziny Bacillus pochodzących z polskich gleb. Preparat jest łatwy w użyciu, można stosować go łącznie z innymi zabiegami, niema konieczności mieszania z glebą. Wysoka koncentracja oraz odpowiednio dobrane szczepy przynoszą wiele korzyści zarówno dla gleby jak i dla roślin, które będą uprawiane na danym stanowisku. Efekty są widoczne już w pierwszym roku po zastosowaniu, a zaliczyć do nich możemy:

  • Większą dostępność składników pokarmowych dla roślin
  • Poprawę zdrowotności roślin
  • Poprawę struktury gleby
  • Wzrost plonów

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach przyznał produktowi BaktoKompleks certyfikat umożliwiający wykorzystanie tego produktu w uprawach ekologicznych.

Kolejnym produktem, na który warto zwrócić uwagę jest mikrobiologiczny preparat wspomagający zdrowy rozwój roślin- Bakto G-STOP.

Bakto G-STOP zawiera 2 szczepy bakterii z rodzaju Bacillus, które wykazują dwukierunkowe działanie fungistatyczne. Bakterie te na drodze konkurencji oraz poprzez wydzielanie metabolitów działają antagonistycznie na rozwój takich fitopatogenów jak: Alternaria alternata, Alternaria brassicae, Alternaria dauci, Botrytis allii, Cercospora apii, Cercospora beticola, Colletotrichum coccodes, Fusarium oxysporum, Fusarium solani, Botrytis cinerea, Phoma lingam, Phytophthora infestans i wiele innych.

W dobie skracającej się listy substancji chemicznych dopuszczonych do stosowania, Bakto G-STOP może być ciekawym uzupełnieniem technologii walki o zdrowy rozwój roślin.

Bakto G-Stop jest dopuszczony do stosowania w uprawie ekologicznej.

Więcej na temat produktów biologicznych znajdujących się w ofercie Chemirol możecie znaleźć na stronie dystrybutora.

16. lipiec 2024 16:48