StoryEditor

Na plantacjach ruch w pełni jednak jakość porzeczek jest słabsza niż przed rokiem

18.07.2022., 00:00h

Na dobre zaczęły się żniwa porzeczek. Porzeczka czerwona w tym roku rozpoczęła sezon delikatną zwyżką ceny. W hurcie za kilogram dostać można 1 zł. Podobne ceny można znaleźć w skupach i forach producentów porzeczki. Natomiast ceny porzeczki czarnej oscylują w tym roku pomiędzy 6, a 7 zł za kilogram.

Na plantacjach ruch w pełni jednak jakość porzeczek jest słabsza niż przed rokiem z powodu chłodnej wiosny, owoce są nieco drobniejsze.

Kto może sprzedaje w detalu, żeby omijać pośredników. W przeszłości sadownicy otrzymywali zwykle znacznie wyższe ceny za granicą, ale ponieważ nie są zorganizowanymi grupami, trudno im wysyłać tam większe partie towaru. Od paru lat zainteresowanie owocami ze strony odbiorców z zagranicy jest jednak małe, dlatego prawie cały towar trafia na rynek krajowy. IBA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Porzeczki z początkiem roku opublikowało przegląd upraw porzeczek na całym świecie w 2021 roku. Jak się okazuję wielkość, produkcji spadła aż o 22%.

Ludzi do pracy nie ma, a owoce zbierają członkowie rodzin, a i tak większość owoców zbiera się maszynowo, aby obniżyć koszty.

dr Mariusz Drożdż/Bernat Patrycja
Fot. Drożdż

 

16. lipiec 2024 11:52