StoryEditor

Naukowcy z IO pracują nad nowymi odmianami warzyw

31.03.2021., 00:00h

Naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pracują nad uzyskaniem materiałów hodowlanych do wytworzenia nowych odmian papryki, sałaty i rzodkiewki.

Rynek przed hodowcami stawia nowe wyzwania. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ograniczanie zużycia w rolnictwie chemicznych środków ochrony roślin. Poszukiwane są obecnie nowe odmiany, które będą lepsze od już istniejących pod względem m.in. plenności czy odporności na patogeny – sprawców chorób czy szkodniki.  

Dlatego w laboratorium Pracowni Biologii Ogólnej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach prowadzone są doświadczenia z wykorzystaniem metod biotechnologicznych do przyśpieszenia procesów hodowlanych roślin.

Fot. Produkcja sałaty w systemie hydroponicznym

Badacze z  Instytutu Ogrodnictwa-PIB  od lat współpracują z polskimi hodowcami, między innymi wytwarzając dla nich przy pomocy nowoczesnych technik laboratoryjnych unikalne materiały hodowlane. Poprzez zastosowanie tych roślin w programach hodowlanych skraca się czas wytworzenia nowej odmiany o kilka lat. Pozwala to na  znaczne obniżenie kosztów prowadzenia prac hodowlanych.

Obecnie specjaliści pracują nad uzyskaniem materiałów hodowlanych do wytworzenia nowych odmian  papryki, sałaty i rzodkiewki. Dzięki temu nasiona oferowane przez polskie spółki hodowlane mogą być tańsze, na czym skorzysta każdy kto ceni sobie smaczne, zdrowe polskie owoce i warzywa.
Fot. główne: produkcja nowej odmiany sałaty w kulturach in vitro

oprac. ksz, na podst. IO, fot. IO
30. wrzesień 2023 22:36