StoryEditor

Nawet 26 t/ha. Dobrze plonujące fasole od Seminis

01.10.2021., 00:00h

Podczas naszego spotkania fasolowego w Jacewie k. Inowrocławia rozmawialiśmy o nowych i sprawdzonych już odmianach fasoli. Swoje propozycje przedstawiła firma Seminis. Zobacz film pod artykułem!

Na plantacji Katarzyny i Marcina Weberów pod Inowrocławiem, zorganizowanej na potrzeby zakładu przetwórczego Greenyard, firma Seminis zaprezentowała najnowsze i sprawdzone odmiany fasoli. Wśród producentów tego warzywa dużą popularnością cieszy się odmiana Timgad

- To odmiana bardzo stabilna, co potwierdzają sami plantatorzy. Osiąga bardzo dobre plony. Jeden z producentów na Kujawach zebrał aż 26 t/ha. A przeciętny plon wynosi ok. 17 t/ha. Strąki nie przerastają, co wydłuża okres przydatności do zbioru – zaznaczył Radosław Grabowski z Seminis.

Zwrócił uwagę, że w tym roku był spory problem z piętrowaniem fasol, co mocno obniżyło wielkość zbiorów. 

- Timgad nie wykazywał takich problemów. Pod względem pokroju jest odmianą bardzo stabilną, co pokazał też ten rok – wyjaśnił Grabowski.

Seminis ma też w ofercie odmiany fasoli w segmencie "fine*" i "extra fine". Są wśród nich odmiany zielonostrąkowe przeznaczone do przetwórstwa: Galanga (średnica strąka 6,5–8mm), SV1286GW, Cadilac oraz nowość w procesie rejestracji – SVGW1203. Ta ostatnia, mimo cienkich strąków (średnica 8,5–9,2mm), plonuje wysoko, nawet do 16 t/ha. 

- Odmiana Galanga wykazuje bardzo wysoki poziom plonowania. W tym roku plony były na poziomie 17 t/ha na plantacjach nawadnianych – pokreślił Grabowski. 

Więcej o odmianach z kolekcji Seminis dowiesz się z filmu!

21. lipiec 2024 04:12