StoryEditor

Niskie ceny ogórków. Czy to zmowa cenowa?

05.08.2020., 00:00h

Niskie ceny ogórków zmuszają rolników do niszczenia plantacji. Samorząd rolniczy interweniuje w tej sprawie, bo dopatruje się symptomów zmowy cenowej. 

Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęły informacje od rolników z województwa małopolskiego o problemach ze zbytem ogórków. Dlatego samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o zbadanie, czy nie nastąpiła zmowa cenowa na rynku ogórka i czy nie zostało złamane prawo.

- Pomimo kontraktacji zakłady przetwórcze odmawiają zakupu ogórków lub wyznaczają limity skupu. Ceny proponowane w niektórych zakładach są niższe niż cena utrzymania plantacji. Rolnicy uważają, że jest to zmowa cenowa zakładów lub przyczyną może być masowy import z zagranicy – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Ogórki są towarem, który musi być systematycznie zbierany i natychmiast przetworzony. Nie mogą czekać na polu ani w gospodarstwie na poprawę koniunktury. W związku z tym rolnicy są zmuszeni do niszczenia plantacji.

Problem niskich cen ogórków dotknął nie tylko rolników z województwa małopolskiego, ale także świętokrzyskiego i łódzkiego.

oprac. ksz na podst. KRIR
05. grudzień 2023 23:27