StoryEditor

Nowa odmiana pomidora malinowego Tatemaru Muchoo

09.06.2022., 00:00h

W gospodarstwie Artura Mierzwy w Dołędze (woj. małopolskie) na początku czerwca firma Bayer Crop Sciences zaprezentowała nową odmianę pomidora malinowego Tatemaru Muchoo (DRTG4839). Rośnie na 0,7 ha.

De Ruiter poszerza ofertę pomidorów w segmencie premium o Tatemaru Muchoo.


– Zbieraliśmy opinie od klientów, by wybrać produkt o wysokich walorach smakowych, jakościowych i plonotwórczych. To odmiana na miarę nowych trendów rynkowych –mówiła Anna Wojciechowska.


Fot. Artur Mierzwa - gospodarz

Owoce wyróżniają się bardzo dobrym smakiem i aromatem. Potwierdzają to badania prowadzone w Polsce przez niezależne firmy na dużej grupie konsumentów. Owoce mają atrakcyjny, malinowy kolor i długą szypułkę. Charakteryzują się długą trwałością pozbiorczą. Zachowują przy tym jędrność i smak. Są duże, lekko spłaszczone i żebrowane, w rozmiarze BB/BB+. Nie mają żółtych przebarwień.


fot. odmiany pomidorów między innymi Hakumaru i Portento


Fot. Pomidor Muchoo

W porównaniu do Tomimaru Muchoo mają intensywniejszy malinowy kolor.
Tatemaru Muchoo to nowa odmiana przeznaczona do upraw standardowych i doświetlanych (w takiej produkcji owoce nie tracą na smakowitości). Do szczepienia zalecana jest podkładka Maxifort lub Equifort. Odmiana może być także uprawiana bez szczepienia. Polecana jest do nowoczesnych, wysokich szklarni.

- Pomimo tegorocznej ciemnej wiosny zawiązanie owoców było dobre, 3-4 szt. w gronie. Rośliny początkowo mają długie międzywęźla, które od 7 grona skracają się. Odmiana ma wysoką tolerancję na suchą zgniliznę wierzchołków owoców i jest odporna na mączniaka prawdziwego – mówił Grzegorz Fic - Jest bardzo plenna, daje wysoki plon handlowy – dodaje.

Marta Szyperek

22. maj 2024 13:20