StoryEditor

Nowe odmiany marchwi do mycia i przechowywania

19.10.2021., 00:00h

Dobór odpowiedniej odmiany jest bardzo ważny, gdyż to on warunkuje wysokość plonu handlowego. Wśród różnych typów i odmian marchwi trzeba wybrać, taką która spełni najwięcej naszych oczekiwań. Zobacz jakie nowości, podczas Spotkania Marchwiowego magazynu WiOM Warzywa i Owoce Miękkie w Rzucewie, koło Pucka zaproponowała firma Rijk Zwaan. 

Nowe odmiany marchwi w typie nantejskim

Podczas seminarium marchwiowego, Robert Bartkowski z firmy Rijk Zwaan przedstawił nowe odmiany marchwi w typie nantejskim. Charakteryzują się one silną i zdrową nacią, wyrównanymi korzeniami oraz odpornością na urazy mechaniczne podczas zbioru i przygotowania. Dodatkową ich zaletą jest brak zazieleniania się główki marchwi. Wśród nich:

  • Ymer RZ F1 – ta odmiana charakteryzuje się szybkimi i wyrównanymi wschodami. Okres wegetacji wynosi 120 do 130 dni. Marchew ma korzenie o wyrównanej długości między 18 a 22 cm i wadze 200 do 300 g. Skórka jest gładka i o intensywnym kolorze, co powoduje, że sprawdza się w myciu i pakowaniu, oraz w przetwórstwie na plaster i soki. Wysokie plony daje na glebach średnich i lekkich.
  • Ellis RZ F1 – to marchew o trochę dłuższym okresie wegetacji niż poprzedniczka, bo w jej przypadku wynosi od 120 do 140 dni. Nać tej odmiany wykazuje wysoką tolerancję na choroby grzybowe. Korzenie tej odmiany mają długość 18 do 20 cm, oraz wagę 150 do 300g. Marchew ta sprawdzi się w myciu i pakowaniu, gdyż po umyciu długo zachowuje świeży wygląd, jak również może być wykorzystywana na soki lub plaster.
  • Hestan RZ F1 – to odmiana o najdłuższym okresie wegetacji wśród nowości Rijk Zwaan, tj. 130 do 150 dni. Masa korzeni to 200 do 300 g. W marchwi tej odmiany nie zazielenia się główka, a gładka skórka sprawia że świetnie sprawdzi się w myciu i pakowaniu na worki i tacki. Podobnie jak poprzedniczka długo zachowuje świeży wygląd po umyciu.

Z doświadczeń przeprowadzonych przez firmę Rijk Zwaan w ciągu ostatnich 2 lat, wynika, że  najwyższy plon handlowy, daje Hestan RZ bo między 82,3%,  a 85,1%. Gdzie w przypadku Ellis RZ i Ymer RZ to wartości między 71 a 77,7 %.

Sprawdzone odmiany w typie nantejskim z kolekcji Rijk Zwaan

Wśród klasyków gatunku marchwi w typie nantejskim z kolekcji Rijk Zwaan największym uznaniem klientów cieszą się 2 odmiany:

  • Jerada RZ F1 – to najwcześniejsza na rynku marchew, której okres wegetacji wynosi 80 do 90 dni. Odmiana ta jest odporna na jarowizację. Sprawdza się w uprawie pod włókniną. Korzeń ma długość ok 20 cm, jest wyrównany i tempo zakończony. Marchew ta nie ma tendencji do przerastania. Jej główne przeznaczenie jest na zbiór pęczkowy oraz do myci i pakowania.
  • Fidra RZ F1 – odmiana ta, ma dłuższy okres wegetacji niż poprzedniczka, gdyż wynosi on 110 do 120 dni. Korzenie ważą od 100 do 200 g, są intensywnie wybarwione i mają gładką skórkę. Już w połowie sierpnia można zbierać ją na susz. W przetwórstwie wykorzystywana również na soki i plaster.

W ofercie firmy Rijk Zwaan znajdują się również marchwie w typie flake, z powodzeniem wykorzystywane w przetwórstwie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz wywiad z Robertem Bartkowskim!

27. maj 2023 05:24