StoryEditor

Noworoczne Spotkanie Paprykowe

10.01.2019., 11:46h

Pierwsze w tym roku spotkanie paprykowe odbyło się 4 stycznia w Przytyku. Organizatorzy – firmy Monsanto (właściciel marki Seminis), Agro-Max, Timac Agro Poland oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń – zaprosili do udziału w seminarium producentów papryki z podradomskiego rejonu uprawy tego warzywa.

Piotr Dutkowski z firmy Monsanto zaprezentował najnowszą odmianę papryki marki Seminis, rekomendowaną do uprawy pod osłonami w nadchodzącym sezonie – Maximinus F1. Odmiana była testowana w Polsce przez kilka lat i wykazała się dużą wczesnością (jest wcześniejsza od Red Knight F1). Owoce mają piękny, głęboki, czerwony kolor i trwałą szypułkę. Prelegent omówił także inne odmiany papryki do uprawy pod osłonami i w gruncie z portfolio firmy Monsanto. Spośród tych przeznaczonych do produkcji tunelowej, wyróżnił kilka propozycji o owocach typu blok wybarwiających się na czerwono (Pedrosas F1, Aifos F1, Velero F1, Red Knight F1), żółto (Shanghai F1, Tallante F1), pomarańczowo (Orange Glory F1, Paramo F1) i biało (Belladonna F1, Maradonna F1) oraz dwie odmiany o owocach stożkowych w typie Kapia – Kaptur F1 i Ariadni F1. Z kolei do uprawy polowej polecał odmiany czerwonoowocowe, w typie blok: Red Knight F1, King Arthur F1, Aristotle F1 i Socrates F1, jak również odmianę Kaptur F1, którą z powodzeniem można uprawiać także w gruncie bez osłon. Z innych warzyw przeznaczonych do wczesnej uprawy pod osłonami, wykładowca omówił pierwszą mieszańcową odmianę pora w typie bułgarskim – Varnastar F1 oraz najnowsze odmiany fasoli szparagowej testowane pod numerami – żółtostrąkową SV1003GF F1 oraz dwie zielonostrąkowe – SV1545GA F1 i SV1541GA F1.

Przedstawiciele firmy Timac Agro Polska – Krzysztof Dąbrowski i Karol Majchrowski, omówili program nawożeniowy oraz nowe technologie w uprawie papryki na nadchodzący sezon. Z bogatej oferty nawozów tego przedsiębiorstwa do uprawy papryki pod osłonami rekomendowali, m.in. gamę nawozów rozpuszczalnych do fertygacji KSC, zawierających naturalny kompleks Phytactyl służący do biostymulacji i poprawy funkcjonowania rośliny oraz lepszego przyswajania przez nią składników pokarmowych. Natomiast w zapobieganiu stresom w uprawie tego gatunku zastosowanie mają stymulatory wzrostu i preparaty aktywizujące wzrost systemu korzeniowego oraz poprawiające właściwości podłoża. Prelegenci rekomendowali produkty oparte o kompleks biostymulujący Fertiactyl, który zapewnia stymulację systemu korzeniowego, aktywizację fotosyntezy, większą odporność na stresy środowiskowe oraz lepszą dostępność składników pokarmowych.

Arkadiusz Jakubiak reprezentujący Grupę Producentów Rozsad Krasoń przedstawił ofertę rozsad papryki oraz innych warzyw uprawianych pod osłonami i w gruncie w podradomskim rejonie. Do uprawy pod osłonami to specjalistyczne przedsiębiorstwo oferuje siewki papryki. Są one dostępne od marca, oferowane w tacach z podłożem torfowym (285 i 300 komórek) lub w tacach z paluszkami z wełny mineralnej (252 paluszków). Istnieje możliwość zamówienia siewki szczepionej. Rozsada papryki polowej jest dostępna pod koniec kwietnia i w maju, w tacach 150-komórkowych. W ofercie Grupy Producentów Rozsad Krasoń jest także rozsada innych warzyw do wczesnej produkcji, która ułatwia i skraca cykl produkcyjny, m.in. kalarepy, rabarbaru, buraka ćwikłowego, cebuli, sałaty.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład dr. inż. Jacka Michalaka z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolnicza w Łodzi. Przekazał on szereg informacji dotyczących nawożenia i przeprowadzania analizy gleby, m.in. omówił metody określania zasobności gleb w przyswajalne dla roślin składniki pokarmowe, przedstawił klucz do oznaczania niedoborów pierwiastków na roślinie oraz porównał kilka metod badania gleby. Prelegent wyjaśnił, w jaki sposób pobierać próbki gleby z upraw pod osłonami do analizy oraz jak interpretować wyniki analizy otrzymane z laboratorium. Przypomniał także, że zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszym zanieczyszczeniom”, gospodarstwa posiadające grunty o powierzchni 10 ha lub więcej są zobligowane do prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem. Dokumentacja może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej i obejmuje: datę zastosowania nawozów, rodzaj i powierzchnię uprawy, rodzaj i dawkę nawozu oraz termin przyorania na terenach o dużym nachyleniu.

21. marzec 2023 05:30