StoryEditor

O cebuli w Bagatelce

24.01.2017., 10:56h
Bagatelka to niewielka miejscowość położona koło Miłosławia w woj. wielkopolskim. 18 lutego odbyło się szkolenie zorganizowane przez firmę Hazera Poland z cyklu Elite Onion Club.

Spotkanie poświęcone odmianom, ochronie. nawożeniu i przechowalnictwu cebuli prowadziła Renata Jankowska z firmy Hazera Poland. Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu prelegentów rozpoczęła się część szkoleniowa.

Adam Prabucki z firmy Hazera Poland omówił aktualną sytuację na rynku cebuli w Europie. Całkowita produkcja cebuli w 2016 roku w UE wyniosła ponad 6 mln ton. Jest to wzrost w porównaniu do roku 2015 o 9%. Wysokie plony w Europie południowej, zwłaszcza w Hiszpanii, gdzie powierzchnia uprawy wzrosła o 2 tys. ha a plon był wyższy o 20%. We Włoszech powierzchnia uprawy wzrosła o około 8% a produkcja o około 15 %. W Polsce w roku 2016 odnotowano produkcję cebuli na poziomie 630 tys. ton. Jest to mniej niż czołówka UE (Holandia 1 490 tys. ton, Hiszpania, 1 190 tys. ton), ale więcej np. niż Niemcy (499 tys. ton), Francja (318 tys. ton) i Wielka Brytania (432 tys. ton). Do roku 2025 planowany jest wzrost powierzchni uprawy cebuli w Europie do prawie 70 tys. ha.

Wiesław Jakubowski w firmy Hazera Poland przedstawił aktualną ofertę odmianową i wpływ jej prawidłowego doboru na sukces w uprawie.

  • Valentino F1 – sprawdzona na polskim rynku odmiana średniopóźna w typie hiszpańskim o bardzo dużych główkach (średnica > 80 mm). Może być przechowywana do stycznia z przeznaczeniem do sprzedaży na rynek warzyw świeżych jak i  do obierania. Odmiana odporna na różowienie korzeni i mało wrażliwa na Fusarium.
  • Frontino F1 – nowość w typie hiszpańskim o bardzo dużych cebulach (średnica > 80 mm). Przeznaczona głównie dla przemysłu do obierania. Odmiana odporna na różowienie korzeni i średnio odporna na Fusarium.
  • Carlos F1 – odmiana średniowczesna, przeznaczona na rynek warzyw świeżych, do ręcznego i mechanicznego obierania. Tolerancyjna na warunki uprawy z silnym systemem korzeniowym, mocnym i wzniesionym szczypiorem.
  • Meranto F1 – Odmiana o mocnej łusce i bardzo cienkiej szyjce, dzięki temu możliwe przechowywanie do 6 miesięcy. Posiada dużą tolerancję na jarowizację i jest odporna na różowienie korzeni. Cebule są kuliste do lekko wydłużonych.
  • Rhino F1 (37-86) – nowa odmiana w typie amerykańskim o dużych cebulach (> 80 mm średnicy). Odporna na wybijanie w pędy kwiatowe, różowienie korzeni. Nadaje się do obierania jak i do sprzedaży na rynek warzyw świeżych.
  • Centro F1 – odmiana w typie Rijnsburger o twardych, wyrównanych kulistych cebulach. Nadaje się do długiego przechowywania (nawet do końca czerwca). Cebule w kalibrze 60-80 mm i o jednym stożku wzrostu.
  • Dormo F1 – odmiana średniopóźna do bardzo długiego przechowywania. Posiada mocny system korzeniowy, wzniesiony, silny, pokryty mocnym woskiem szczypior. Cebule są twarde i nadają się do wysokiego składowania luzem.
  • Firmo F1 – odmiana do bardzo długiego przechowywania. Posiada cebule kuliste o mocnej łusce i cienkiej szyjce. Szczypior jest wzniesiony, silnie rosnący. Łuska jest złotobrązowa.
  • Retano F1 – odmiana średniowczesna, przeznaczona do bardzo długiego przechowywania (do końca maja). Łuska intensywnie czerwona, z połyskiem, ściśle przylegająca. Wnętrze wybarwia się całkowicie już pod koniec okresu wegetacji. Cebule są kuliste z bardzo cienką i dobrze zamkniętą szyjką.

Emiel Kamminga z holenderskiej firmy doradczej Delphy omówił w jaki sposób uprawiana i chroniona jest cebula w jego kraju. Program ochrony cebuli w Holandii w oparciu o fungicydy przedstawia się następująco:

Tydzień Mączniak rzekomy Szara pleśń / Zgnilizna szyjki Adiuwant
T1 2 kg mancozeb A (Tridex DG) - Tak
T2 2 kg Valbon - Tak
T3 2 kg mancozeb A (Tridex DG) (1 l Allure) Tak
T4 2 kg Valbon 1 l Allure Tak
T5 2 kg mancozeb A (Tridex DG) 1 l Fandango / 1,5 kg Signum Nie kiedy stosujemy Fandango
T6 2 kg Valbon 0,5 Experience Tak
T7 1-2,5 kg mancozeb B (Dithane DG) 1 l Fandango / 1,5 kg Signum Nie kiedy stosujemy Fandango
T8 2,5 kg mancozeb B (Dithane DG) 0,5 l Luna Experience Tak
T9 2,5-1 kg mancozeb B (Dithane DG) 1,25 l Allure / 1 l Fandango Nie kiedy stosujemy Fandango
T10 2,5 kg mancozeb B (Dithane DG) 1,25 l Allure Tak
T11 - (1,25 l Allure) Tak

Marcin Chojecki z firmy BASF Polska zaprezentował jakich środków używać do profesjonalnej ochrony plantacji cebuli.
Stomp Aqua 455 CS (środek z wydłużonym okresem ważności do 4 lat). Jest pobierany przez korzenie i części nadziemne chwastów. Zwalcza je w okresie kiełkowania i wschodów. Chwasty jednoliścienne są zwalczane do fazy pierwszego lub do początku drugiego liścia, a chwasty dwuliścienne do fazy dwóch liści właściwych.
Signum33 WG, Acrobat MZ 69 WG, Polygram 70 WG, Rovral Aqua Flo 500 S.C. Nowością w ofercie firmy jest Cabrio Duo 112 EC, skuteczny środek przeciwko mączniakowi rzekomemu oraz na zarazę ziemniaka, alternarioze i antraknozę.

Włodzimierz Prus z firmy ADOB omówił jak ważny jest wpływ nawożenia na przechowywanie cebuli. Chelat Ca IDHA dolistny nawóz wapniowy w formie chelatu poprawia skuteczność i szybkość zapobiegania niedoborom wapnia. Zmniejsza podatność roślin na infekcje, zwiększa odporność na choroby grzybowe. Ogranicza rozwój chorób fizjologicznych, poprawia równomierność dojrzewania, zwiększa jędrność owoców, pozwala na uzyskanie większych plonów nawet w warunkach stresowych. Wydłuża zdolności przechowalnicze i transportowe owoców i warzyw.

Kamil Maniak z firmy Omnivent wskazał w swoim wystąpieniu na złote zasady przechowalnictwa cebuli na podstawie doświadczenia w budowaniu przechowalni. Zwrócił uwagę na dobór odpowiedniej odmiany do przechowywania, przygotowanie plantacji do zbioru, dobór metody zbioru. Następnie omówił jakie systemy wentylacyjne stosuje się dla cebuli. Ważnym zagadnieniem przy projektowaniu przechowalni jest układ kanałów wentylacyjnych. Zdaniem prelegenta najbardziej optymalny to układ w poprzek budynku przechowalniczego. Taki układ pozwala na uruchomienie wentylacji pryzmy już po rozpoczęciu jej usypywania w przechowalni, poprzez otwarcie tylko kanałów znajdujących się bezpośrednio pod pryzmą. Warto zwrócić uwagę również na temperaturę punktu rosy, w której para wodna zawarta w powietrzu osiąga na skutek schładzania stan nasycenia, a poniżej tej temperatury staje się przesycona i zaczyna się skraplać. Należy planując wentylowanie zgromadzonej w przechowalni cebuli zwracać uwagę na temperaturę punktu rosy i obliczać czy powietrzem znajdującym się na zewnątrz przesuszymy surowiec, czy nastąpi jego zawilgocenie.
macka

29. kwiecień 2024 06:42