StoryEditor

Odmian marchwi przeznaczone do długiego przechowywania

02.11.2021., 00:00h

Podczas terenowego spotkania tematycznego w Rzucewie, mieliśmy okazje zobaczyć pola uprawne GPOW Polfarm. 13 października 2021r trwały tam właśnie zbiory marchwi do przechowywania, a wśród nich również odmiany Nerac firmy Bejo.

- Do produkcji marchwi, przeznaczonej do długiego przechowywania, w grupie Polfarm wykorzystano nasiona podkiełkowane, wzbogacone o formulację B-Mox. Na tym polu mamy kolekcję 13 odmian firmy Bejo. Skupię się na 4 odmianach, przeznaczonych do bardzo długiego przechowywania – tłumaczył Łukasz Dulęba, ekspert firmy Bejo.

Odmiany marchwi do długiego przechowywania

Nowość w palecie odmiana Bejo to Nordhorn. którą wprowadzą do komercyjnej sprzedaży w 2022r.. Jest to odmiana o około 130 dniowym okresie wegetacji. Charakteryzuje się bardzo dużym wyrównaniem, ładnym, gładkim kształtem. Jest przeznaczona do najdłuższego przechowywania.

Drugą odmianą, która zasługuje na podkreślenie, jest odmiana Nerac, prezentowana w formie nasion podkiełkowanych i standardowych. Można zauważyć, że użycie nasion podkiełkowanych, zaprawionych formulacją B-Mox, skutkuje bardzo dużym wyrównaniem korzeni, co daje bardzo duży uzysk przy myciu.

Trzecia odmiana prezentowana na polach w Rzucewie, również do bardzo długiego przechowania, jest odmiana Norway. Charakteryzuje się ona mocną nacią, jest też dedykowana do upraw ekologicznych. Jej okres wegetacji wynosi około 130 dni. Klienci, którzy potrzebują marchwi o dobrych parametrach smakowych, często wybierają właśnie odmianę Norway.


Czwarta odmiana, o której powiem, jest to odmiana Niland. Ta marchew świetnie sprawdza się do długiego przechowania, ale można ją również wykorzystać do przemysłu, do produkcji plastrów. Charakteryzuje się też bardzo dobrym smakiem i zdrową nacią.

Jakie typy i odmiany marchwi warto wybierać?

- W Polsce bardzo popularne są 3 typy marchwi: nantejski, berlikumer i flakke. Jednak na świecie ten trend troszkę się zmienia. Po to, żeby zarabiać więcej, producenci często szukają odmiennych typów, na przykład chantenay. Są to bardzo krótkie marchewki typu snackowych, z naszego portfolio reprezentują je odmiany Mokum i Adelajda. Marchwie te charakteryzują się bardzo dobrym smakiem. – tłumaczy ekspert.

Tegoroczne warunki siewu i wschodu marchwi

Na poletkach doświadczalnych w Rzucewie, siew marchwi rozpoczął się około 10 maja, zakończył się po 20 maja. Wynikało to z trudnych warunków pogodowych. Były częste opady deszczu i siewy musiały być przerywane.

Kolekcja Bejo została posiana 17 maja. Obsada i wschody były poprawne. Najlepsze warunki do zasiewu i wschodów były jednak od 10 do 13 maja. Część pola, która była posiana w tym terminie, w zasadzie nie wymagała nawadniania. Reszta pola, którą posiano w późniejszym terminie, była sześciokrotnie nawadniana.

- Na tym polu zauważyliśmy różnicę pomiędzy nasionami standardowymi precyzyjnymi a nasionami podkiełkowanymi. Zdecydowanie te podkiełkowane z dodatkiem formulacji B-Mox miały lepsze, bardziej wyrównane i szybsze wschody – dodaje ekspert firmy Bejo.

Susza dotknęła uprawy marchwi

Jeszcze na dzień przed zborami (12.10.2021r) pola w Rzucewie były nawadniane. Podano ok 15 ml wody, dodatkowo w nocy spadło 10 ml, pomimo tych zabiegów nie widać nadmiaru wody. To pokazuje, że w tym roku producenci warzyw borykali się z dużym problemem suszy w woj. pomorskim.

- Zachęcamy do korzystania z naszej aplikacji, którą również można znaleźć na naszej stronie internetowej. Jest to aplikacja Cropalyser do diagnozowania szkodników w uprawach warzywniczych – mówił Łukasz Dulęba.

Autor: Zuzanna Ćwikilińska, Joanna Białek
Zdj.: Joanna Białek
06. czerwiec 2023 14:37