StoryEditor

Odmiany brokułów i kalafiorów do przemysłu

30.11.2021., 00:00h

Jak okiem sięgnąć – kalafiory i brokuły. Tak wygląda krajobraz Bruków Unisławskich. To właśnie tu 23.11.2021r odbyło się kolejne terenowe spotkanie tematyczne redakcji Warzywa i Owoce Miękkie oraz przetwórni Greenyard. Ty razem dotyczyło uprawy brokułów i kalafiorów do przemysłu.

Podczas spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą odmian brokułów i kalafiorów do przemysłu firmy Rijk Zwaan. Szczegóły portfolio przybliżył Robert Bartkowski

Larsson – brokuł rekomendowany do produkcji przemysłowej

Brokuły odmiany Larsson są bardzo stabilne w polu. Okres wegetacji w przypadku tej odmiany wynosi od 87 do 95 dni. Rośliny te mają wysoką tolerancje na susze oraz duży potencjał plonotwórczy. Nie tworzą odrostów i mają dobrą jakość różyczek, co sprawia że sprawdzą się do produkcji przemysłowej. Można brokuły tej odmiany również uprawiać na zbiór letni.

Przemysłowe odmiany kalafiora od Rijk Zwaan

Wśród odmian kalafiorów z palety firmy Rijk Zwaan do uprawy przemysłowej rekomendowane są  Casper, Dexter oraz Boyabat. To odmiany o okresie wegetacji między 80 a 100 dni.

Casper charakteryzuje się tym, że wytwarza róże o ponadprzeciętnej masie, które są gładkie i łatwe do podziału. Przeznaczony jest głównie do mrożenia, chociaż bywa wykorzystywany na świeży rynek.

Dexter podobnie jak Casper przeznaczony jest do zbioru zarówno letniego jak i jesiennego. Silny system korzeniowy, sprawia iż odmiana ta jest mniej podatna na stres. Dexter tworzy róże w zarysie okrągłe, oraz nie sprawia problemów przy różyczkowaniu.

Boyabat to odmiana która preferuje lżejsze gleby i na nich można go zbierać po 85 dnia. Ma bardzo ciężkie i silnie okryte róże. Okno zbioru tej odmiany jest jednak bardzo małe i wynosi 7-10 dni.  

Nową odmianą kalafiora w ofercie firmy Rijk Zwaan jest Paxton. Kalafior ten wskazuje wysoką odporność na kiłę kapusty i był testowany w tym roku między innymi na terenie Bruków Unisławskich.

Nowe typy i kolory kalafiorów

Firma Rijk Zwaan ma w swojej ofercie również kalafiory w typie „romanesco”, to odmiana Puntoverde, która ma bardzo intensywny zielony kolor oraz liście wzniesione ku górze, strzeliste. Zieloną odmianą kalafiora jest, również Vitaverde. Charakteryzuje się ona dużymi różami w jaskrawo zielnym kolorze oraz dużymi pionowymi liśćmi. Obie te odmiany produkowane są głównie na potrzeby rynku świeżego.

Zaskoczeniem tej prezentacji była odmiana Lavender której róże są koloru różowego.   

Autor: Joanna Białek

20. wrzesień 2023 11:39