StoryEditor

Odmiany cebuli do długiego przechowywania

01.10.2021., 00:00h

Rynek jest coraz bardziej kapryśny, dlatego rolnicy szukają odmian cebuli, które będą miały zdolność długiego przechowywania, lub nadawać się będą do upraw ekologicznych. Jakie ciekawe rozwiązania dla producentów cebuli ma firma Hazera, o tym rozmawialiśmy z Wiesławem Jakubowskim.

3 podstawowe typy odmian cebuli 

Firma Hazera od lat specjalizuje się w hodowli odmian cebul wszystkich typów, gdyż ich produkty sprzedawane są niemal na całym świecie. Na naszym rynku popularne są w zasadzie trzy typy cebuli:

  • cebula dnia bardzo długiego czyli Rijnsburgery,
  • cebula dnia długiego czyli wszystkie typy amerykańskie, hiszpańskie,
  • oraz tzw. cebule z siewu zimowego, które na tą chwilę są już wysiane. 

Odmiany cebuli jakościowej z siewu

Sztandarowymi produktami firmy Hazera są cebule jakościowe, które nadają się do długiego przechowywania, jak i mają doskonałą jakość. Przekładem takiej cebuli jakościowej jest odmiana Dormo – cebula, której przeznaczeniem jest bardzo długie przechowywanie. Dormo możemy przechowywać praktycznie do czerwca. Tak naprawdę od momentu, kiedy się tę cebulę opłaca jeszcze trzymać, gdyż wiadomo, iż w czerwcu pojawiają się już cebule z dymki.

- W przypadku Dormo mówimy o składowaniu na 4-5 metrów i te cebule po tym długim składowaniu nie odkształcają się, mają podwójną-potrójną łuskę. Wiadomo, cebula jest magazynem wody i im ten magazyn jest szczelniejszy, tym dłużej utrzymuje swój kształt i tak jest w przypadku naszych Rijnsburgerów - mówi Wiesław Jakubowski. 

Odmiany cebuli o bardzo wysokim plonie

W portfolio Hazera znajduje się, również szereg cebul, które odznaczają się bardzo wysokim plonem. Dobrym przykładem jest odmiana Rhino – cebula dnia długiego, w typie Rijnsburger. Mają one cieniutką szyjkę i są bardzo twarde. W przypadku cebul dnia długiego, najważniejsze jest plon, gdyż ich przeznaczeniem z reguł jest przemysł, czyli obieranie.

- Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że ten rok nie był łatwy dla producentów cebuli. Sezon rozpoczął się chłodami – cała wiosna była zimna praktycznie do 15 czerwca, a od 15 czerwca  stało upalne lato - wspomina Wiesław Jakubowski.

Różne rodzaje nasion do produkcji cebuli

W ofercie Hazery są różne nasiona:

  • nasiona naturalne,
  • nasiona precyzyjne,
  • nasiona podkiełkowane - dla cebul w typie Rijnsburger, gdzie należałoby je wcześniej wysiewać, kiedy jest chłodno, Te nasiona podkiełkowane są gwarancją dużo szybszych i bardzie wyrównanych wschodów. W związku z tym później cała uprawa jest o wiele łatwiejsza, zwłaszcza ochrona przed chwastami.

Odmiany cebuli dla upraw ekologicznych

- W ostatnich latach obserwujemy trend coraz większego zainteresowania naszymi odmianami, które możemy używać w rolnictwie ekologicznym. De facto tutaj ustawodawcy krajowi dopuszczają, jeżeli nie ma odpowiedników, użycie nasion niezaprawionych. I takie mamy w swojej ofercie – mówi Wiesław Jakubowski.

Przy nasionach niezaprawionych też warto zwrócić uwagę, żeby wybierać nasiona niezaprawione podkiełkowane, co również w uprawie ekologicznej znacznie ułatwia wzrost cebuli. W ofercie firmy Hazera jest, również odmiana odporna na mączniaka -  Santero.

Jeśli chcecie się dowiedzieć się więcej zobaczcie film!

Opr.: Maryia Khamiuk 
fot. Joanna Białek
30. wrzesień 2023 22:11