StoryEditor

Odmiany cebuli do uprawy bez nawadniania

06.10.2021., 00:00h

Ostatnie nasze terenowe seminarium tematyczne dotyczyło uprawy cebuli. W Strzałkowie mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję 11 odmian różnych typów i kolorów z kolekcji PNOS Ożarów Mazowiecki i MoravoSeed. Które mają największe plony, a które można przechowywać aż do maja? Opowie Dariusz Kacprzak, dyrektor handlowy PNOS Ożarów Mazowiecki.

Odmiana cebuli wczesnej z silnym systemem korzeniowym

Odmiana STALAGMIT F1 jedna z najbardziej topowych cebul wczesnych z oferty PNOS Ożarów Mazowiecki, o przeciętnej masie 160 gram. Duże cebule stanowią doskonały surowiec do obierania jak i do przetwórstwa. Odmiana bardzo wyrównana o cienkiej szyjce i silnym systemie korzeniowym. Można ją przechowywać nawet do grudnia.

Triumf F1 – odmiana cebuli, którą można przechowywać nawet do połowy kwietnia

Dużym zaufaniem wśród klientów PNOS Ożarów Mazowiecki cieszy się odmiana Triumf F1. Jej cebule osiągają średnicę powyżej 7 cm i wagę powyżej 140 gram. Posiada ona mocną złotą łuskę, okrągłe cebule, bardzo silny system korzeniowy, co sprawia że świetnie sprawdzą się w uprawie bez nawadniania. Można je przechowywać nawet do połowy kwietnia.

Średnio-późna odmiana cebuli w typie amerykańskim

Odmiana Unico F1 – odmiana średnio-późna, tak jak odmiana TRIUMF F1, w typie amerykańskim, okres wegetacji 130-135 dni. Trochę większe cebuli od TRIUMF – przeciętnie około 170 i więcej gram. Również bardzo mocny system korzeniowy. Zalecana, jak poprzedniczki, do uprawy na lżejszych glebach. Polecana jest do przechowywania, tak do przetwórstwa. Cebule są duże, wyrównane.

Odmiana mieszańcowa cebuli o bardzo dużych cebulach

Odmiana z najpóźniejszych odmian, jeśli chodzi o kolekcję MoravoSeed z odmian prezentowanych, to jest Amfora F1. To jest późna odmiana o 130-dniowym okresie wegetacji, bardzo mocnym systemie korzeniowym. Odmiana nadająca się na lżejsze gleby bez nawodniania. Odmiana o wyjątkowo mocnym systemie korzeniowym, nadaje się tak do obierania, jak również do przechowywania do końca marca-połowy kwietnia. Duże, ładne cebule z równomiernie załamującym się szczypiorem,  

Odmiana cebuli do przetwórstwa o bardzo małym odpadzie

Odmiana INGOT F1 o wydłużonym kształcie cebuli polecana głównie do obierania mechanicznego, z małym odpadem. Średnie cebule, przeciętna waga około 160 gram, również mocny system korzeniowy. To jest typ amerykańsko-hiszpański. Ta cebula trochę się krócej przechowuje, ale myślę, że nie ma problemu przechować ją do końca stycznia, początku lutego.

Cebula sprawdzająca się w trudnych warunkach uprawowych

Bolero F1 mieliście tam na kolekcji troszeczkę, mniejsza cebula, ponieważ ona ma około 130 gram, cebula w typie Rijnsburger dla długiego i bardzo długiego przechowywania, mimo że to jest cebula średnio wczesna, wczesna. Ta cebula się charakteryzuje tym, że mimo jakiś trudniejszych warunków pogodowych (np. zaleje pole) ona sobie doskonale radzi. Bardzo dobra trwałość, jeżeli chodzi o przechowywani. Bardzo dobra i mocna łuska,  doskonała, jeśli chodzi o worek na sprzedaż po przechowywaniu.

Późne odmiany cebuli z kolekcji PNOS Ożarów Mazowiecki

Na plantacji w Strzałkowie znalazły się, również późne i średnio późne odmiany cebuli, takie jak:

- Supra odmiana znana i ceniona przez klientów, średnio późna, szczególnie wybierana do tych plantatorów, którzy nie chcą dużo inwestować w zasiewy, a chcą mieć dobry towar szczególnie do obierania. Duży, wyrównany plon cebuli powyżej 7 cm, nadający się do długiego przechowywania.

- Sława Ożarowa – późna, do długiego i bardzo długiego przechowywania, łagodna, wyrównane cebule 150-160 gram przy okresie wegetacji około 130 do 140 dni, słomkowa łuska. Również popularna odmiana, jeżeli chodzi o cebuli do siewu o wielkiej powierzchni. Cebula ustalona, populacyjna. W tym roku kwiecień i maj opóźniły okres wegetacji, jak również i zbiory.

- Finezja – odmiana cebuli z białą łuską o wyrównanych, średniej wielkości cebulach. Cebula o dość łagodnym smaku. Przechowywanie tej odmiany możliwe jest nawet do końca grudnia. 

Autor: Joanna Białek i Maryia Khamiuk

Fot. Joanna Białek

16. lipiec 2024 18:46