StoryEditor

Odmiany cebuli w typie Rijnsburger z kolekcji Seminis

07.10.2021., 00:00h

Tegoroczny sezon był bardzo trudny dla producentów cebuli. Rośliny były narażone na stresy związane z warunkami pogodowymi, od chłodów po upały, od suszy po deszcze nawalne. Jak w tych warunkach, w okolicy Strzałkowa (woj. wielkopolskie), poradziły sobie cebule w typie Rijnsburger z kolekcji Seminis by Bayer?

- Prezentowane odmiany pochodzą właśnie z okolicznych pól, czyli odzwierciedlają rzeczywisty przebieg pogody, jak to wyglądało w tym sezonie. No i tutaj można wyraźnie zwrócić uwagę na 3 odmiany, które zachowały się w tym sezonie najlepiej, podkreślmy to, w tym bardzo trudnym sezonie dla producentów cebuli. W szczególności tu trzeba zwrócić uwagę na SV3557ND, ROCKITO i BOSSITO. Są to 3 nasze topowe Rijnsburgery, które tutaj na dobre się zadomowiły w tym rejonie Strzałkowa, do których producenci już mają zaufanie i wiedza, że jeżeli postawią na te odmiany, to na pewno będą mieli z nimi bardzo dobre plony – mówi Mariusz Kąkol, ekspert firmy Bayer, marki Seminis.

Uniwersalna odmiana cebuli, na każde warunki pogodowe

SV3557ND to odmiana, która znajduje się na runku już od 5-6 lat. Widać, że zyskała sobie duże grono swoich producentów, którzy cenią ją za niezawodność w tych trudnych latach – pamiętajmy, że mieliśmy lata bardzo suche, jak również mokre. Wszyscy równo podkreślają, że, czy jest to rok suchy, czy mokry, ta odmiana jest niezawodna. Sprawdziła się także w tym roku, pomimo tego, że był bardzo chłodny maj, gdzie okres wegetacji został wstrzymany na prawie 4 tygodnie. Jest to odmiana bardzo uniwersalna – można ją przechowywać do kwietnia lub maja, ale również można ją obierać. Więc to jest wariant bardzo uniwersalny, jeżeli chodzi o markę Seminis.

Cebula w typie Rijnsburger, nadająca się do pryzmowania

Kolejną propozycją, którą również od kilku lat w znajduje się w portfolio Seminis, jest odmiana ROCKITO. To jest najtwardsza z kolekcji odmian, która nadaje się do wysokiego pryzmowanie i przechowywania aż do końca czerwca. Prezentuje się bardzo ładnie: ma bardzo dobrą łuskę silnie przylegającą, atrakcyjny kolor. Cienka zamknięta szyjka powoduje, że jest to towar najwyższej klasy, jeżeli chodzi o sprzedaż świeżo rynkową.

Odmiana cebuli do długiego przechowywania

Ostatnią propozycją z trzech topowych Rijnsburgerów Seminis, jest odmiana BOSSITO. Jest to odmiana, która robi trochę większe zgrubienie niż pozostałe Rijnsburgery. Jest to kolejna z tych opcji, która nadaje się na bardzo długie przechowywanie. W przypadku tej cebuli, bardzo ważne jest, aby trzymać się tej zalecanej ilości wysiewu, czyli  trzech jednostek na hektar. Z doświadczeń wynika, ze to jest optymalny zakres wysiewu. Cebule w ten sposób siane, mają bardzo duży plon handlowy netto.

-Wiemy, że producentom zależy najbardziej na cebuli w kalibrze od 50 do 70 mm, bo to jest cebula najbardziej handlowa. Na tym pokazie widać, że jest to rzeczywiście przeważający kaliber w naszych odmianach - mówi Mariusz Kąkol, ekspert firmy Bayer, marki Seminis.

- Zachęcam na spróbowania naszych odmian, bo są to odmiany naprawdę sprawdzone, to co głównie producenci podkreślają – mają bardzo dobry start. No i oczywiście robią bardzo dobra łuskę, co wiemy, że przy niskich cenach, które mamy teraz w połowie września, przechowanie cebuli do około lutego-marca powoduje, że możemy uzyskać dużo lepsze przychody i dużo lepsze zyski. - dodaje Mariusz Kąkol.

Opr.: Joanna Białek, Maryia Khamiuk
Zdjęcia: Joanna Białek

16. lipiec 2024 17:08