StoryEditor

Odmiany marchwi na cały sezon produkcyjny

26.10.2021., 00:00h

Producenci marchwi, coraz częściej korzystają z odmian o różnej wczesności, aby jak najbardziej rozciągnąć okres zbioru. Podczas Spotkania Marchwiowego redakcji WiOM w Rzucewie, mieliśmy okazję poznać odmiany marchwi w typie nantejskim firmy Bayer marki Seminis.

Carvora – najwcześniejsza odmiana marchwi z kolekcji Seminis

Spośród odmian z kolekcji Seminis, Carvora nadaje się do wysiewu od lutego do maja, pozwala to zaplanować produkcje na cały sezon. To odmiana o bardzo wysokim potencjale planowania, którą można wykorzystać na zbiór pęczkowy i na świeży rynek. Marchew ta ma korzenie wysokiej jakości, wyrównane i gładkie. Dojrzała może stać w polu jeszcze 3 – 4 tygodnie, a po tym czasie i tak będzie pełnowartościowym towarem handlowym.

Odmiana marchwi dedykowana do południowych regionów Polski

Carlano to odmiana dobrze znosząca wilgotne warunki, dlatego przede wszystkim polecana jest na południowe tereny kraju. Charakteryzuje się dużą zdrowotnością naci, dzięki czemu sprawdza się w zbiorze mechanicznym. Marchew tej odmiany daje wysoki plon netto i mniejszy odpad, niż wiele innych standardów rynkowych, a co za tym idzie większy dochód. Jest wyjątkowo odporna na pękanie i polecana do produkcji ekologicznej.

Caribou – nowość w kolekcji Seminis

Caribou to odmiana, która szturmem podbiła rynek niemiecki i jest tam bardzo ceniona. Marchew ta jest średnio późna i ma wysoki potencjał plonowania. Cechą charakterystyczną jest mocny cylindryczny korzeń o gładkiej skórce i wyrównanym plonie. Przeznaczona na świeży rynek.

Więcej na ten temat dowiecie się z wywiadu poniżej:

22. czerwiec 2024 00:41