StoryEditor

Ogórki w technologii na folii z fertygacją

29.07.2022., 00:00h

Nowe rozwiązania w uprawie ogórka w Polsce i na świecie przedstawili organizatorzy lipcowego spotkania w gminie Bielawy – przedstawiciele firmy Rijk Zwaan.

Cezary Olejniczak robi ogórki w technologii na folii z fertygacją od 5 lat. To u pana Cezarego miała miejsce polowa część spotkania ogórkowego, zorganizowanego przez firmę Rijk Zwaan.


fot. Marcin Pawlak Rijk Zwaan. 

Część niespełna trzyhektarowej plantacji została założona z rozsady (firma Krasoń), reszta z siewu ręcznego.


fot. Cezary Olejniczak

W tym sezonie gospodarz ma trzy odmiany ogórka:

  • Liszt;
  • Bridge;
  • Rubato.

fot. odmiana Liszt.


fot. odmiana Rubato.

Początek zbiorów miał miejsce 18 czerwca. Do dnia spotkania (19 lipca) zebrano 50 ton ogórka. W gospodarstwie pracuje samolot 20-osobowy, po 10 pracowników na każdym skrzydle.


fot. zbór ogórka.

– Bardzo ważne jest rozłożenie plonowania ogórka, warto więc wysiewać nasiona w trzech terminach – do 8 maja, do 15 maja i około 1 czerwca – wyliczał Cezary Olejniczak.

Oprócz odmian w cytowanym gospodarstwie firma Rijk Zwaan rekomenduje jeszcze inne odmiany ogórka. Do upraw ekologicznych – odmianę Karaoke, do wertykalnychKybria. W Polsce duży areał zajmuje odmiana z przewagą kwiatów żeńskich – Sonate.

Dużo więcej o tym spotkaniu – o sytuacji na rynku ogórka, o możliwości obniżenia kosztów uprawy, nowych maszynach na ogórkowe plantacje, nowych możliwościach nawożenia, rekomendowanych przez firmę Intermag oraz rozwiązaniach sprawdzonych u pana Cezarego we wrześniowym wydaniu WiOM.


Fot. odmiana Bridge

Katarzyna Wójcik

19. maj 2024 10:14