StoryEditor

Papryka: jak przebiega sezon i handel?

22.07.2021., 00:00h

Choć nad uprawami papryki wciąż przetaczają się burze, które mogą zniszczyć warzywa tuż przed ich zbiorem, Zrzeszenie Producentów Papryki Rzeczpospolitej Polskiej ocenia bieżący sezon pozytywnie. Innego zdania są jednak rolnicy sprzedający paprykę na rynkach hurtowych.  

Ceny papryki na rynkach hurtowych w Polsce

Gwałtowne zmiany pogody między wiosną a latem bieżącego roku doprowadziły do skrócenia sezonu na paprykę. To zaś łączy się z cenami na rynku. Ostatnie burze i nawałnice, rujnujące plony, również wpłynęły na obecne zestawienie cenowe.

Ceny papryki na rynkach hurtowych pod koniec drugiej dekady lipca przedstawiają się następująco w różnych województwach: 
  • mazowieckie – rynek hurtowy Bronisze: 5 – 7 zł/kg papryki czerwonej i żółtej, 3,50 – 4, 50 zł/kg papryki zielonej,
  • wielkopolskie – Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza SA – Poznań Franowo:  8 – 9 zł/kg papryki czerwonej, 7 zł/kg papryki zielonej, 10 zł/kg papryki żółtej,
  • wielkopolskie – giełda kaliska: 7,50 zł/kg papryki czerwonej, 5 zł/kg papryki zielonej, 8 zł/kg papryki żółtej
  • świętokrzyskie – giełda owocowo-warzywna Sandomierz: 9 zł/kg papryki czerwonej, 5 zł/kg papryki żółtej
  • lubelskie – lubelski rynek hurtowy Elizówka: 8,40 – 10 zł/kg papryki czerwonej, 8,40 – 12 zł/kg papryki żółtej.

Producenci: zjada nas import

Jednak producenci, z którymi rozmawialiśmy dziś na Rynku Hurtowym w Broniszach nie są zadowoleni z handlu. Ich zdaniem rynek (i zarazem cenę) psuje nadmierny import. 

- Dziś od północy próbuję sprzedać swoją paprykę. Ze stu worków zeszło siedem. To jest jakiś dramat. A wszystkiemu winny jest nieograniczony import. No bo ja sprzedaję paprykę po 6 zł, a w hali jest belgijska czy holenderska po 3,6 zł/kg. To kupiec woli tańszą, mimo że jakość gorsza, bo musi tysiące kilometrów pokonać  – wyjaśniał producent z okolic Potworowa. 

Być może kolejne dni okażą się pod tym względem lepsze, bo jak poinformował nas ekspert Rynku w Broniszach Maciej Kmera, w tym tygodniu importerzy będą wygaszać import papryki.

Zdaniem kolejnego plantatora, ten rok pokazuje, że w Polsce produkuje się zbyt dużo papryki.

- Nie ma na nią kupca w Polsce. Jeszcze kiedyś omijała rosyjskie embargo, idąc na Białoruś, ale teraz, po tych zawirowaniach politycznych eksport stanął. Uważam, że sytuację uratuje tylko zmniejszenie areału upraw papryki – zaznacza nasz rozmówca.

Ceny papryki w dużych sklepach

W czerwcu w sklepach sieciowych cena za kilogram papryki wahała się od 6,98 zł do 12,99 zł, ale zapłacenie poniżej 9,98 zł było raczej wyjątkiem niż regułą. Ceny te nie wydają się jednak wygórowane, gdy porównamy je z kwotami, które przyszło zapłacić za paprykę w marcu tego roku – sięgały one 30 zł za kilogram. Był to najwyższy skok ceny w ciągu ostatnich 10 lat.

Problemy na rynku

Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP, uważa, że problemem na rynku papryki w tej chwili jest to, że ceny dyktują duże sieci handlowe. Propozycją jego rozwiązania jest promowana między innymi przez Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza do spraw rolnictwa, strategia „od pola do stołu”, będąca elementem Zielonego Ładu. Przypomnijmy, że strategia ta ma na celu skrócenie łańcucha dostaw. Łuska jest jednak sceptyczny wobec tej propozycji.

- Pojedynczy rolnik nie ma dużych szans na dogadanie się z ogromną siecią handlową, bo po prostu nie jest dla nich partnerem do rozmowy. W tej chwili sprzedaż bez pośredników nie jest możliwa – mówi Łuska.

Porównanie cen w 2020 i 20201 roku

W lipcu 2020 cena papryki w województwie mazowieckim, na rynku hurtowym w Broniszach, wahała się między 3,50 - 6 zł/kg za paprykę czerwoną i żółtą oraz 2 – 4 zł/kg za paprykę zieloną. Warto więc zauważyć, że w stosunku do roku ubiegłego nie można mówić o rewolucji w cenie tego warzywa. Jednak łatwo dostrzegalne są zmiany: dolne widełki cenowe podniosły się o około 1,50 zł za kilogram papryki.

Zuzanna Ćwiklińska
16. lipiec 2024 17:41