StoryEditor

PNOS: najlepsze odmiany warzyw uprawiane w rejonie Piątku

09.12.2021., 00:00h

7 grudnia w Piątku odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania wdrożeniowe firmy PNOS w tym rejonie oraz prezentujące odmiany warzyw z przeznaczeniem do upraw polowych oraz pod osłonami z hodowli PNOS oraz ZKI, Moravoseed, Fito Semillas i Gautier Semences. Współorganizatorem była firma Mularski.

Zefir – najlepsza odmianą ogórka polowego z kolekcji PNOS

Wymienione wyżej firmy hodowlano-nasienne są dystrybuowane prze PNOS Ożarów Mazowiecki na terenie Polski. Przez to PNOS oferuje szeroką gamę odmian do upraw polowych i pod osłonami większości gatunków warzyw. Rejon Piątku jest znany z wczesnych nasadzeń warzyw kapustnych w niskich tunelach i pod płaskimi okrywami a także ogórka polowego. - Z hodowli firmy PNOS sztandarową odmianą ogórka polowego z przewaga kwiatów żeńskich do produkcji wielkotowarowej jest Zefir – mówił Dariusz Kacprzak, dyrektor ds. sprzedaży w tej firmie. - Jej owoce są kształtne z lekko zaznaczonymi bruzdami. Brodawki są duże, rzadko rozmieszczone. Skórka jasna z białymi smugami. Po zakiszeniu dobrze prezentują się w słoiku. Owoce są twarde i chrupiące, nie miękną po przetworzeniu. To ważna cecha dla zakładów przetwórczych, które chętnie skupują tę odmianę. Kolejną propozycją o podobnych cechach jest Lokata. Jej owoce są bardziej smukłe. Obydwie nadają się do produkcji ekologicznej.

Kapusta do uprawy pod płaskimi okrywami

Z kapust do najwcześniejszej uprawy pod płaskimi okrywami polecana jest Betti z hodowli Moravoseed. Jej okres wegetacji to tylko 55 dni. Główki są okrągłe do 1,8 kg. Z kapust do kiszenia warto wybrać Madison, Status i Avak. To odmiany mieszańcowe średnio późne. Madison osiąga masę 5 kg. Status jest polecana głownie na rynek warzyw świeżych i krótkiego przechowywania. Nadaje się do tzw. świeżego kiszenia na bieżąco. Avak wyróżnia się słodkim smakiem, delikatną strukturą wewnętrzną, po zakiszeniu jest biała.

Oferta rozsad na sezon 2022 Grupy Mularski

Marcin Portka z firmy Mularski przedstawił ofertę rozsad na sezon 2022. – Wczesne gatunki warzyw takie jak kalafior, brokuł, kapusta czy seler oferowane są w tacach o 150 komórkach. Sprzedajemy także rośliny w tacach 240-komórkowych oraz kostkach torfowych (głównie sałaty). W ofercie jest także cebula z rozsady. Do jej produkcji od nowego roku będą wykorzystywane nasiona otoczkowane, aby siew był bardziej precyzyjny.

Firma jest także właścicielem marki Czarna Kreda. To nawóz wapniowy z kredy jeziornej wzbogacony materią organiczną z węgla brunatnego. Efektywnie reguluje pH gleby a także poprawia życie biologiczne. Jest dostępny w formie sypkiej mielonej oraz granulatu.

Dariusz Kacprzak (PNOS)

Marcin Portka (Mularski)

Dariusz Kluska (z lewej)  - producent z Łęki, uprawiający na dużej powierzchni ogórki polowe m.in. odmiany Zefir i Dariusz Kacprzak.

Autor: Marta Szyperek
Fot. Marta Szyperek

19. kwiecień 2024 07:58