StoryEditor

Podlać czosnek i ogłowić

24.05.2016., 10:30h
Czosnek z sadzenia jesiennego zaczął już przyrastać na grubość, więc warto go podlać. Wytwarza również pęd kwiatostanowy, który trzeba ręcznie usunąć. Z wykonaniem tych zabiegów nie można zwlekać, bo odbije się to na plonie.

Woda
Czosnek, podobnie jak cebula, największe zapotrzebowanie na wodę wykazuje w momencie przyrostu na grubość, który już się rozpoczął. U roślin widoczne są małe główki. Do tego temperatura dochodzi do 30ºC, co sprzyja rozwojowi cebul, tylko wody jak na lekarstwo. Od początku maja w południowej Wielkopolsce spadło jedynie 7,4 l/m2. To zdecydowanie za mało do wytworzenia zadowalającego plonu. Warto zatem porządnie podlać plantacje 3-4 krotnie dawką 20 l/m2 do 10-15 czerwca. Po tym czasie nawadnianie należy przerwać, by główki zdążyły zaschnąć i dobrze się przechowywały.

Usuwanie pędów kwiatostanowychPrawie równocześnie z przyrostem na grubość czosnek zaczyna wypuszczać pęd kwiatostanowy, który bardzo szybko rośnie i zabiera roślinom sporą część składników pokarmowych, przez co tworzą one mniejsze cebule. Szacuje się, że wyrastający pęd kwiatostanowy zmniejsza wielkość plonu o około 30%. To bardzo dużo, dlatego należy go usuwać jak najwcześniej, by roślina nie zaangażowała zbyt wiele siły w jego wytworzenie. Usuwać należy go pod żółtym zgrubieniem na pędzie, wtedy nie będzie odrastał.

15. maj 2024 18:31