StoryEditor

Pokazowa plantacja fasoli szparagowej dla przetwórni GreenYard

29.09.2021., 00:00h

Kolejne z cyklu naszych terenowych spotkań tematycznych dotyczyło uprawy fasoli szparagowej i odbyło się w Jacewie k. Inowrocławia. Pomysłodawcą spotkania była tym razem przetwórnia GreenYard Frozen Poland, która prezentowała plantacje pokazową.

Plantacja pokazowa fasoli szparagowej

Spotkanie rozpoczęło się od wizytacji plantacji fasoli państwa Katarzyny i Marcina Weberów, w miejscowości Turlejewo w gminie Inowrocław. Prezentowane odmiany fasoli to odmiany wiodących firm nasiennych. Te poletka miały na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania fasoli szparagowej w powiększającej się ofercie przetwórni. Efekt uprawy jest bardzo zadowalający, jak również przewiduje się wysoki plon. Jakość surowca odpowiada potrzebom przetwórni. Po zbiorach zostaną wyciągnięte wnioski, które będą warunkowały przyszłość poszczególnych odmian, jako rekomendowanych przez przetwórnię.

- Jest się czym pochwalić, plantacja jest naprawdę ładna – mówi Paweł Kuźma z GreenYard.

Problemy w tegorocznej uprawie fasoli szparagowej

Największym problemem w uprawie fasoli szparagowej, w tym roku były nawalne deszcze tuż po siewie. Na plantacje pokazową fasoli w tym okresie spadło ponad 85 l deszczu w ciągu 12 godzin. Miejscami widać efekt wymycia. Jeszcze 3 tygodnie przed zbiorem, opady były tak silne, że nie dało się wjechać na pole.

Na końcowy efekt uprawy, duży wpływ miało to, iż pole było nawadniane. Dodatkowo zimny sierpień uchronił plantacje przed presją chorób. Nie bez znaczenia była, również skuteczna ochrona fasoli przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, zastosowana przez właściciela pola.

Zobaczcie co na temat plantacji pokazowej fasoli szparagowej mówił Paweł Kuźma

Rozmawiała: Kamila Szałaj

Zdjęcia: Kamila Szałaj

Opr. Joanna Białek

16. lipiec 2024 18:06