StoryEditor

Pomidor gruntowy: odmiany i przygotowanie do zbioru kombajnowego

26.08.2021., 00:00h
Marcin Walaszek jest właścicielem gospodarstwa w Kolonii Straszewskiej. W tym roku na części swoich pól testował różne odmiany pomidorów gruntowych do zbioru kombajnowego. Zobacz które ocenił najwyżej i co trzeba zrobić aby przygotować kombajn do zbiorów.

Jakie odmiany pomidora gruntowego sprawdziły się w tym roku?

Marcin Walaszek jest właścicielem gospodarstwa w Kolonii Straszewskiej (gmina Koneck, powiat aleksandrowski). Co roku uprawia marchew, cebulę, ziemniaki oraz pomidory gruntowe na areale od 10 do 14 ha. Ten rok był łatwy dla uprawy pomidora gruntowego. Bardzo zimna i mokra wiosna opóźniła sadzenie.

- Jak tylko zaczęły pomidory porządnie rosnąć, uderzyła zaraza – mówi właściciel.

W tym roku zdecydował się na poletka doświadczalne z pomidorem gruntowym odmian firmy Cora Seeds.

- Najbardziej, ze względu na wczesność jestem zadowolony z odmiany Albarossa. Owoce dochodzą równomiernie. Druga odmiana, która zwróciła uwagę to Red Brillar, ze względu na dużą ilość owoców na krzaku. Średni plon z hektara w tym roku szacuje na poziomie ok 60-70 ton.  - dodaje Marcin Walaszek.

 

Jak przygotować kombajn do zbioru pomidorów gruntowych

Marcin Walaszek razem z sąsiadem kupili jeden z największych dostępnych na rynku kombajn do zbioru pomidorów gruntowych firmy POMAG Cosmo S2L. Maszyna ta jest w stanie zebrać nawet do 2 ha upraw dziennie. Lecz zanim zacznie pracować, trzeba zrobić przegląd przed kampanią. Obstawa kombajnu to 4-5 osób plus operator. Kost serwisu przez rozpoczęciem sezonu to ok. 25 - 30 tys złotych.

16. czerwiec 2024 22:14