StoryEditor

Pomidorowy potentat

18.12.2020., 00:00h

Życie na wsi, potem studia i własna firma w Warszawie, a w efekcie prowadzenie 400-hektarowego rodzinnego gospodarstwa na Lubelszczyźnie. W tym roku także jednej z największych w Polsce plantacji pomidora gruntowego o powierzchni 54 ha.

Obecnie jedna z największych plantacji pomidora gruntowego należy do Marcina Rudego. Zajmuje 54 ha w jednym kawałku. Zanim pan Marcin zaczął być rolnikiem, przez 12 lat mieszkał w Warszawie, gdzie skończył studia na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi i prowadził własną firmę. Mimo to, jak mówi, zawsze ciągnęło go w rodzinne strony.

– Wychowałem się na wsi. Praca to nie tylko pieniądze, musi też sprawiać przyjemność, więc 9 lat temu przejąłem gospodarstwo rolne po ojcu – mówi Marcin Rudy. Wówczas liczyło około 14 hektarów. Teraz łącznie z dzierżawami jest prawie 400 hektarów.

– Uprawiamy głównie rzepak, buraka cukrowego, pszenicę oraz rośliny na paszę, bo mamy ok. 30 sztuk bydła mlecznego. Odkąd zacząłem gospodarowanie, wprowadziłem pomidory i paprykę gruntową. W tym roku posadziłem 54 ha pomidora na polu w jednym kawałku – wyjaśnia.

Rozsada pomidorów i papryki jest kupowana głównie w Gospodarstwie Ogrodniczym Mularski.

– Współpracuję z nią już 6 lat. Rozsada jest dobrze zahartowana, z silnym systemem korzeniowym. W tym sezonie mam też rozsadę na 10 ha z GPR Krasoń – mówi pan Marcin.


Cały artykuł przeczytasz w grudniowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

24. marzec 2023 07:39