StoryEditor

Prosto z pola: siew marchwi i stan cebuli ozimej w gospodarstwie Marka i Marcina Dudów

13.04.2021., 00:00h

W ramach naszego cotygodniowego cyklu „Prosto z pola” sprawdziliśmy, jak wyglądają zasiewy marchwi w gospodarstwie Marka i Marcina Dudów z Rudnik w woj. wielkopolskim. Przy okazji przyjrzeliśmy się kondycji cebuli ozimej. Film z naszej wizyty na polu obejrzysz pod artykułem!

Startujemy z nowym cyklem "Prosto z pola"! Przez cały sezon wraz z naszą kamerą będziemy odwiedzać producentów warzyw w całej Polsce i pytać o stan plantacji. 

Tym razem odwiedziliśmy gospodarstwo Marka i Marcina Dudów z Rudnik w woj. wielkopolskim od lat uprawiane są warzywa. Głównym gatunkiem jest cebula, której powierzchnia zajmuje 13 ha. 

- Na 10 ha uprawiana jest cebula jara, a na kolejnych 3 cebula zimująca – wyjaśnia Marcin Duda.  

Poza cebulą, państwo Dudowie mają także warzywa korzeniowe uprawiane na redlinach – marchew, pasternak i burak ćwikłowy. Produkują je z przeznaczeniem do przetwórstwa – towar jest odbierany przez firmy prosto z pola.

- Siewy rozpoczęliśmy od pasternaku, później przyszedł czas na cebulę. A teraz siejmy dwie odmiany marchwi - Warmię i Muletę w obsadzie 680 tys. sztuk na hektar. W tym roku przedłużył się termin siewu marchwi z uwagi na to, że przyszły deszcze i pogoda nie była sprzyjająca. A siejemy na redlinach, gdyż dzięki tej technologii korzeń jest prosty, lepiej wykształcony, poza tym marchew ma lepsze warunki do wzrostu. A nasi odbiorcy tego wymagają – mówi pan Marcin.

Gospodarz wyjaśnia, że plony marchwi wahają się w granicach od 50 do 70 ton/ha. Zależy to od wielu czynników, m.in. od dostępności wody. Dlatego nasz rozmówca w tym roku planuje wykopanie studni głębinowej, która pozwoli na nawadnianie roślin, co przełoży się na wyższe plony. 

W gospodarstwie państwa Dudów przyjrzeliśmy się też kondycji cebuli ozimej. Odmiana Wolf została wysiana 25 sierpnia. Warunki na początku jesiennej wegetacji były dobre, ale mroźna końcówka zimy zrodziła poważne obawy o stan plantacji.

- Jesienią wschody były bardzo dobre.  Zostały wykonane zabiegi na chwasty jedno i dwuliścienne. Jeżeli zaś chodzi o jej przezimowanie, trochę obaw było w trakcie zimy, gdyż występowały ujemne temperatury z mroźnym wiatrem i nie było okrywy śnieżnej. Jednak od paru tygodni, gdy wegetacja ruszyła, widzimy, że wszystko jest dobrze i przezimowała ładnie – wyjaśnia Marcin Duda.

Gospodarz zaznacza, że nie wysiewa cebuli zbyt wcześnie.

- Wczesny siew powoduje wybujałą cebulę, co wiosną skutkuje tym, że jeżeli przyjdą niskie temperatury, ona puszcza pędy nasienne – wyjaśnił.

Więcej o siewie marchwi i stanie cebuli ozimej w gospodarstwie Marka i Marcina Dudów dowiesz się z poniższego filmu!


Zapraszamy także do zamówienia bezpłatnie próbnego numeru miesięcznika „Warzywa i Owoce Miękkie”! KLIKNIJ!
27. marzec 2023 18:39