StoryEditor

Prosto z pola: stan uprawy ogórka i testy odmian u Zbigniewa Stajkowskiego

29.07.2021., 00:00h

W najnowszym odcinku programu „Prosto z Pola” odwiedziliśmy gospodarstwo Zbigniewa Stajkowskiego z Michalczy w woj. wielkopolskim. Sprawdziliśmy, jaki jest stan uprawy ogórka. Podpatrzyliśmy też zbiór samolotowy i porozmawialiśmy o doświadczeniu odmianowym. Cały odcinek „Prosto z Pola” obejrzysz pod artykułem!

 Z naszą kamerą odwiedziliśmy gospodarstwo Zbigniewa Stajkowskiego z Michalczy w woj. wielkopolskim, który na 12-ha prowadzi plantację ogórka gruntowego. W tym roku gospodarz postawił na grubobrodawkową, partenokarpiczną odmianę ProScore z hodowli Nunhems.

- Odmiana ta bardzo dobrze wyszła u jednego z członków GPW Chrobry, więc i myśmy postanowili ją wysiać. Ma bardzo wyrównane i smukłe owoce. Już widzimy, że plon jest dobry. Choć trzeba przyznać, że nasiona są drogie, ale po wyliczeniach, które robiliśmy z kolegą w zeszłym roku, okazało się, że wynik ekonomiczny przy tej odmianie jest dużo wyższy. Nakłady te sama, praca ta sama co w przypadku innych odmian, a jednak zysk dużo wyższy - mówił gospodarz.

Zaznaczył, że udział sortów najbardziej poszukiwanych wśród przetwórców, czyli 6-9 jest w przypadku tej odmiany spory.

Ale pan Zbigniew testuje też ogórki z innych hodowli. Założył małe doświadczenie, gdzie wysiał nasiona z czterech firm, m.in. PNOS Ożarów Mazowiecki (ZKI) i Bejo. Sprawdza w ten sposób, czy odmiany te spełnią jego oczekiwania.

- Zobaczymy, jak wyjdą, jakie mają odporności na choroby, jak długo będą owocować – zaznaczył gospodarz.

Przyznał także, że w tym sezonie popełnił kilka błędów przy uprawie ogórka. Jakie? Zobaczysz w najnowszym odcinku Prosto z pola! Obejrzyj!

 

28. marzec 2023 03:00