StoryEditor

Rosja: odnotowano rekordowo wysokie ceny cebuli na koniec sierpnia

31.08.2021., 00:00h

Ceny cebuli w Rosji są na niezwykle wysokim poziomie w tym okresie roku. W tej chwili producenci warzyw mogą sprzedawać produkty wysokiej jakości średnio 17 rubli za kg (ok. 0,89 zł.), co odpowiada 23 centom USA za kg – o 53 proc. droższe niż w tym samym okresie w 2020 roku.

W sierpniu w Rosji zwykle rozpoczyna się masowe zbieranie cebuli do przechowywania. Dlatego oferta produktowa na rynku w tym czasie jest zwykle maksymalna, a ceny są zwykle zbliżone do minimalnych w sezonie. Dla porównania, w 2019 roku w tym czasie ceny cebuli w Rosji wyniosły 12 rubli/kg (ok. 0,63 zł./kg), a w 2018 roku – 15 rubli/kg (ok. 0,78 zł./kg).

Warto zauważyć, że większość uczestników rynku uważa, że nie ma powodu, aby obniżać ceny na cebulę w nowym sezonie. A to z kolei nadal tłoczy sytuację na rynku, gdy pośrednicy i sami rolnicy starają się przechowywać maksymalne ilości produktów, które mają być przechowywane. W związku z tym na rynek w tej chwili trafiają głównie produkty nie najwyższej jakości, przy tym ceny są najwyższe w ostatnich sezonach.

Niskie ceny na cebulę w ubiegłym sezonie zniechęciły wielu producentów do uprawy tej kultury w Rosji. Negatywne warunki pogodowe na początku lata spowodowały również znaczne straty w uprawach cebuli i miały negatywny wpływ na jej jakość. Właśnie to w tej chwili ma główny wpływ na ceny cebuli.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2021 roku Rosja zmniejszyła import cebuli o 35 proc. w stosunku do 2020 i miała jeden z najniższych poziomów importu w ciągu ostatnich kilku lat w tym okresie roku. Głównymi dostawcami cebuli do Rosji były: Egipt, Turcja, Uzbekistan i Kazachstan. Co ciekawe, Rosja również eksportowała cebulę w dość dużych ilościach w pierwszej połowie 2021 roku, a głównymi krajami, do których dostarczano cebulę z Federacji Rosyjskiej, były Azerbejdżan, Mongolia, Armenia, Mołdawia, Gruzja i Białoruś. Na szczególną uwagę zasługuje fakt eksportu Rosyjskiej cebuli do krajów UE: Rumunii i Polski, gdzie wysłano około 350 ton produktów.

Jednak wielkość eksportu cebuli z Rosji była niewystarczająca, aby utrzymać poziom cen krajowych na dostatecznym poziomie i utrzymać zainteresowanie hodowców warzyw uprawą do zbiorów w 2021 roku. Dlatego obszar cebuli w kraju się zmniejszył.

Maryia Khamiuk

21. lipiec 2024 02:53