StoryEditor

Spotkanie Cebulowe: zalety stosowania nawadniania kroplowego

19.01.2021., 00:00h

14 stycznia odbyło się nasze Spotkanie Cebulowe, czyli webinarium on-line poświęcone wyzwaniom i zagrożeniom w uprawie i sprzedaży cebuli. Rozmawialiśmy m.in. o rozwiązaniach nawodnieniowych.

Krzysztof Tułecki z firmy Rivulis Irrigation, oferującej systemy nawadniania i nawożenia, opowiedział o zaletach stosowania nawadniania kroplowego przy uprawie cebuli. Nawadnianie kroplowe w stosunku do tradycyjnych metod irygacji zapewnia zdecydowanie bardziej efektywne wykorzystanie wody, a tym samym redukcję jej zużycia. Przy zdecydowanych oszczędnościach w tym zakresie uzyskujemy lepszy jakościowo i zdecydowanie większy plon. 

Przy wykorzystaniu taśm kroplujących nawet do 40 proc. większy w stosunku do uprawy nawadnianej deszczownią. Przez to, że woda dostarczana jest bezpośrednio do strefy korzeniowej same bulwy i łodygi pozostają suche, co zmniejsza ryzyko występowania chorób skórki wywołanych grzybami i bakteriami. Suche pozostają również pasy gleby pomiędzy redlinami co redukuje występowanie chwastów.

Taśmy kroplujące wykorzystywane są nie tylko do samego nawadniania uprawy, ale również do jej nawożenia poprzez dystrybucję nawozów w postaci płynnej, czyli fertygację. Aby cały system pracował bezawaryjnie należy bezwarunkowo stosować filtry wody, które zdecydowanie zwiększają żywotność instalacji, zapobiegając zatykaniu się kroplowników. Przed wyborem odpowiedniego filtra należy zbadać jakość wody. 

Więcej porad praktycznych znajduje się na Facebookowym profilu Rivulis Polska i w poniższym filmie. Zapraszamy do oglądania!
 
 
24. marzec 2023 03:24