StoryEditor

Szulkowscy i warzywa kapustne w Brukach

27.07.2022., 00:00h

Na gospodarstwie o powierzchni 30 ha w Brukach Unisławskich, Daria i Paweł Szulkowscy uprawiają warzywa kapustne z kierunkiem na markety.

Daria i Paweł Szulkowscy prowadzą gospodarstwo (30 ha) w Brukach Unisławskich i, jak na Bruki przystało, uprawiają przede wszystkim warzywa kapustne – kapusty głowiaste, kalafiory i brokuły. Dodatkowo jest jeszcze dynia. Większość towaru jest kierowana do marketów.
Enza w Brukach

Autumn King, Cheeta, Commander, Gepard, Green Lunar, Green Stelar, Infinity to odmiany kapust zaprezentowane przez firmę Enza Zaden w gospodarstwie państwa Szulkowskich.


fot. Paweł Wechterowicz i Bernard Zioło

Kapusty 18 lipca - kontrolowane uwalnianie azotu

Gospodarze posadzili kilka odmian kapusty głowiastej białej:

  • Autumn King;
  • Cheeta;
  • Commander;
  • Gepard;
  • Green Lunar;
  • Green Stelar;
  • Infinity.
Kapusty posadzone były w dwóch terminach 15 kwietnia i 6 maja. Rozsadę dostarcza do gospodarstwa firma Krasoń, którą podczas spotkania reprezentował Krzysztof Kucharski. Rozsada jest zaprawiona 3 dni przed ekspedycją środkiem Verimark 200 SC w dawce 15 ml/1000 szt. rozsady. Katarzyna Stasilewicz (FMC) przypomniała o konieczności zastosowania adiuwanta olejowego w ochronie kapusty.


fot. Katarzyna Stasilewicz


fot. Krzysztof Kucharski

Na polu zastosowano nawóz Agromaster (ICL), którego zalety wymieniła Diana Wieczorek. Jest to nawóz otoczkowany, powoli uwalniający składniki pokarmowe. Szczególnie ważne jest kontrolowane uwalnianie azotu.


fot. Diana Wieczorek

Dla nikogo nie jest już tajemnicą ubożenie naszych gleb w próchnicę. Joanna Winiecka z firmy Mirpol prezentowała więc granulowany nawóz Humac produkowany z leonardytów i wzbogacający glebę w substancję organiczną. Gospodarz zastosował 500 kg tego nawozu na hektar.


fot. Joanna Winiecka


fot. Autumn King


fot. Cheeta


fot. Commander


fot. Gepard


fot. Green Lunar


fot. Green Stellar


fot. Infinity

Więcej informacji we wrześniowym wydaniu WiOM.

22. maj 2024 13:50