StoryEditor

Trwają zbiory lubczyku. Z wizytą w gospodarstwie

08.05.2020., 00:00h

Lubczyk to afrodyzjak, który zawładnął niejednym sercem. Również pewnego plantatora, chociaż ta relacja jest okupiona trudem, a nawet boleścią, bo lubczyk mnie "poparzył".

W gospodarstwie, które niedawno odwiedziłam, przez cały sezon można nabyć pęczki: lubczyku, kopru, pietruszki oraz szczypiorku. Koper (Lukullus, Szmaragd i Monarch) jest wysiewany sukcesywnie, co dwa tygodnie, aby zachować ciągłość podaży. Odmiana Monarch jest gotowa do zbioru (cięcia) po 45 dniach od siewu. Doskonale odrasta po cięciu, które można przeprowadzić trzykrotnie.

Część roślin lubczyku po pierwszym zbiorze.

Szczypiorek Wulkan rozmnażamy przez kępki – informuje gospodarz. Plantację wykorzystujemy trzy lata. Liście szybko odrastają po ścięciu i kolejny plon mamy po około 4 tygodniach – dodaje.


Część roślin po pierwszym zbiorze. Liście zaczynają odrastać po ścięciu.

Pęczki pietruszki nie pochodzą z pietruszki naciowej, tylko korzeniowej w odmianach: Arat, Eagle oraz mieszańcowa Arctica. Doświadczenie właścicieli wskazuje na lepszą jakość naci pietruszki korzeniowej. Różnica w stosunku do uprawy na korzeń polega na większym zagęszczeniu roślin – sieją 3 kg nasion na hektar. Cięcie naci pietruszki jest możliwe co miesiąc. Korzenie są pozostawiane w polu na zimę, będąc wiosną źródłem pierwszych pęczków. W drugim roku przeprowadza się tylko jedno cięcie. Pęczki kopru, pietruszki i szczypiorku ważą po 100 g. Pęczek lubczyku 120 g.

Zdjęcia zrobione 3 maja. Rośliny lubczyku gotowe do cięcia. 

Plantacja lubczyku

Lubczyk (odmiana Amor) kiełkuje bardzo kapryśnie. Wysiewamy na przełomie lutego i marca do multiplatów o komórkach 4 x 4 cm po 10 nasion do każdej. Wschody są bardzo nierówne, mimo podgrzewania stołów. Na wyprodukowanie rozsady trzeba liczyć 1,5 miesiąca. Testowaliśmy różne zagęszczenia. U nas najlepiej wychodzi 70 x 20–25 cm. W większej rozstawie liście są z każdej strony mocno oświetlone, przez co bardziej twarde i sztywne, a nie o takie chodzi. Najlepiej, jak liście z sąsiadujących kęp zejdą się. Wówczas są delikatne. Pierwsze cięcie roślin sadzonych wiosną następuje jesienią, starszych egzemplarzy już w połowie kwietnia. – W sezonie rośliny są cięte do zera pięcio-sześciokrotnie – przekazują gospodarze. 


Umyte pęczki gotowe do sprzedaży

Warto też dodać, że w wyniku kontaktu skóry z liśćmi lubczyku występują objawy alergii kontaktowej, zwłaszcza podczas słonecznej, upalnej pogody. Uczulają olejki eteryczne (terpeny– octan alfa-terpinylu, alfa-phellandrene i alfaterpinol). Zwiększają też wrażliwość na promienie słoneczne.

Wyprysk kontaktowy zwykle zaczyna się od silnego świądu. Na skórze tworzą się zaczerwienienie, grudki oraz pęcherzyki. Jest to pierwsza faza. Druga to faza wysiękowa, następna – strupienia, kolejna złuszczania i wreszcie gojenia. Szczególnie trudno leczy się zmiany na rękach.

Katarzyna Wójcik

Więcej o tym ciekawym gospodarstwie przeczytacie Państwo w czerwcowym numerze WiOM
 
23. wrzesień 2023 18:28