StoryEditor

Visura od BASF stabilizuje azot w glebie

09.12.2016., 10:53h
Dział Środków Ochrony Roślin BASF Polska zorganizował 5 grudnia konferencję prasową w Centrum Nauki Kopernik, na której zaprezentowano nowości, które pojawią się w sprzedaży wraz z początkiem nowego roku. 

Od stycznia w ofercie BASF pojawią się cztery nowości:

  1. Medax Max – regulator wzrostu do stosowania w zbożach jarych i ozimych,
  2. Priaxor – fungicyd do ochrony zbóż,
  3. Delan Pro – fungicyd do ochrony upraw jabłoni
  4.  Vizura® – stabilizator azotu 

Vizura – wartość dodana dla gnojowicy w gospodarstwie

Gnojowica i poferment z biogazowni stanowią bardzo wartościowy i kompleksowy nawóz. Dostępny azot musi być pobierany i wykorzystywany przez rośliny tak skutecznie, jak to tylko możliwe, dlatego ważne jest zapobieganie utracie substancji odżywczych związanych z nawożeniem. 

Vizura® stabilizuje azot zawarty w zatrzymywanych przez cząsteczki gleby jonach NH4+, zmniejszając jego straty i czyniąc go dostępnym dla roślin wtedy, kiedy go potrzebują. Ma to duże znaczenie zarówno dla rolników, jak i środowiska. Dodanie produktu Vizura® do gnojowicy znacznie spowalnia proces przekształcania jonów amonowych w azotany. Uniemożliwia to wymywanie azotu z gleby.

Stabilizacja azotu jest szczególnie skuteczna, gdy gnojowica jest stosowana przed siewem. Rośliny mogą wówczas wykorzystywać dostępny azot przez kilka tygodni po aplikacji, gdy zapotrzebowanie na niego jest największe. Stabilizacja azotu przez produkt Vizura® pozwala na wcześniejsze rozlanie gnojowicy, co może zapewnić optymalne warunki glebowe (optymalne pH, dostępność fosforanów i mikroelementów). Stosowanie produktu Vizura® może zwiększyć plony i ograniczyć potrzebę używania dodatkowych nawozów mineralnych.

– Oczekiwania rolników rosną np. jeśli chodzi o elastyczność stosowania produktów bez względu na czas i pogodę, czy możliwość ich wykorzystania w kilku uprawach. Daje im to łatwość zarządzania aktywami w obrębie gospodarstwa. Liczą się także łatwo rozpuszczalne formulacje, których dawki są proste do zastosowania. Wzrasta też chęć „mieszania”, dyktowana często redukcją kosztów lub szukaniem rozwiązań dostosowanych do konkretnych sytuacji. W BASF stale obserwujemy te oczekiwania i staramy się na nie odpowiadać właśnie poprzez wprowadzanie nowych produktów do naszego portfolio – powiedział Cezary Urban, Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska.

 

Źródło: agro.basf.pl

30. wrzesień 2023 21:47