StoryEditor

W Ołtarzewie o cebuli i kapustach

19.02.2019., 11:48h
 Jaką odmianę cebuli lub kapusty wybrać? Jak poradzić sobie z chwastami? Czym nawozić?

Mówili o tym przedstawiciele firmy Enza Zaden, Yara, Bio Agris i Bayer na spotkaniu dla producentów warzyw 14 lutego pod Warszawą.

Kapusty

Sunta F1 to wczesna odmiana kapusty głowiastej do uprawy pod płaskimi okryciami. Ma długie okno zbiorcze, może być przetrzymana na polu do 10 dni. Główki dorastają do 2,5 kg. – Zalecamy sadzić ją gęsto, tak aby liście dojrzałych roślin zakrywały glebę – mniejszy jest później problem z chwastami, ziemia nie traci tak dużo wody i jest większa wydajność z hektara – mówił Bernard Zioło. Cheeta (TCA-520) F1 jest późniejsza, może być uprawiana bez okrywania. Główki o masie 1,5–3,5 kg są przydatne do sprzedaży w skrzynkach lub do pierwszego kiszenia. Predeco F1 to odmiana do zbioru latem i jesienią. Główka bardzo wcześnie robi się twarda, później tylko się powiększa. Najlepiej sadzić ją do połowy lipca w zagęszczeniu 60 tys./ha. Ma uniwersalne zastosowanie, można ją krótko przechowywać. Strukta F1 może być zbierana latem po 70 dniach lub po 120, kiedy osiąga masę 5–6 kg. Storka jest późna. W zależności od przeznaczenia można ją sadzić w zagęszczeniu 30–60 tys./ha. Często wybierana jako uprawa poplonowa po ziemniakach. Z kapusty płaskiej producenci mogą wybierać pomiędzy Autumn Queen F1 a Green Lunar F1. Monserate F1 to nowa odmiana kapusty stożkowej, polecana do zbioru jesienią. Smakuje jak młoda kapusta. Najlepiej sadzić do 5 sierpnia.

Nowy kalafior

Nową odmianą jest Elintos F1 (68 dni) do wczesnej uprawy pod włókniną, folią lub jesienią. Szerokie liście dobrze osłaniają różę, która nie żółknie, nie różowieje. Telergy F1 to odmiana tylko do zbioru latem, ponieważ dobrze znosi wysoką temperaturę. Podobnie sprawdza się Crossway F1. Bielic F1 jest bardzo uniwersalna – latem można ją zbierać po 75 dniach, jesienią po 90 dniach i oferować na rynek warzyw świeżych i do przemysłu.

Cebule

W tym sezonie wielu producentów zdecydowało się na produkcję cebuli z rozsady. Jedną z częściej wybieranych odmian jest Takstar F1. Jest bardzo wczesna, szybko rośnie. Oferuje się ją głównie w workach do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Bonus i Medusa to odmiany przeznaczone na obieranie, ze względu na duży rozmiar cebul – 60–90 mm. Ruby Star F1 to nowa cebula rijnsburger o czerwonej łusce polecana do długiego przechowywania. Novista F1 i Bruce F1 wyróżniają się wysoką zawartością suchej masy.

Nawożenie cebuli

Nawożenie dolistne cebuli należy rozpocząć w fazie 4–5 liści, zakończenie przypada na okres załamywanie szczypioru. – Aby zwiększyć tolerancję rośliny przed infekcją stemphylium, sugeruję stosowanie nawozu Kristaleaf Foto – dzięki wysokiej zawartości magnezu poprawia kondycję starszych liści najczęściej porażanych przez tę chorobę – mówił Wojciech Kopeć z firmy Yara. Stosowanie w tym czasie nawozu o zrównoważonym składzie poprawi rozwój części nadziemnej cebuli. Preparat z dodatkiem miedzi warto zastosować na początku załamywania szczypioru. Łuska jest wtedy mocniejsza, bardziej odporna na obijanie. Cebule przeznaczone do obierania powinny być dobrze odżywione manganem.

Rodzima rozsada

Rodzinne gospodarstwo ogrodnicze prowadzone przez Wiktora Grochowskiego leży w Justynowie k. Młodzieszyna. Oprócz wieloletniej uprawy warzyw od kilku lat zajmuje się produkcją rozsady pod zamówienie. – Wiem, jak przygotować rozsadę, aby dała szansę na uzyskanie jak najwyższego plonu – mówi Wiktor Grochowski, właściciel. Oferuję gatunki: kapusta pekińska, głowiasta biała, brokuł, papryka i pomidor. Do produkcji rozsad kapustnych i pomidora gruntowego używane są wielodoniczki w typie duńskim, o pojemności pojedynczej doniczki 33 cm3. Kształt doniczki zapobiega przewracaniu się rozsady podczas sadzenia. W nowoczesnych tunelach o wysokości 8 m, długości 100 m i szerokości 12 m, wszystkie zabiegi są sterowane automatycznie. Minimalna partia zamówienia jednej odmiany to 10 tys. szt. W przypadku warunków pogodowych niesprzyjających sadzeniu rozsady na miejsce stałe, przetrzymywana jest ona w gospodarstwie, a nie wysyłana do odbiorcy.

Nawóz mikroelementowy

Xstress od BioAgris to nawóz mikroelementowy, który spowalnia proces przejrzewania owoców i warzyw oraz poprawia ich jakość. Wydłuża optymalne okno zbioru, opóźnia zakwitanie warzyw. W uprawie letniej brokułów, gdy róże mają wielkość 5–6 cm zastosować dawkę 1,5 l/ha, w przypadku przedłużających się zbiorów zabieg powtórzyć dawką 1 l/ha. W uprawie jesiennej zabieg powtarzać co 7–10 dni w zależności od przebiegu pogody. Jeśli uprawa nie jest nawadniana, dawkę zwiększyć do 2 l/ha.

Polyversum WP zawiera niepatogeniczny grzyb Pythium oligandrum. W uprawie polowej zabiegi najlepiej wykonywać podczas lekkiej mżawki lub w nocy. Warto go stosować z Protectorem (ochrona przed promieniowaniem UV), preparatem poprawiającym przyczepność oraz chroniącym przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Maciej Kania
Źródło: Marta Szyperek – relacja ze spotkania
Fot. Szyperek

19. kwiecień 2024 07:36