Obecnie technologia „arktycznej” uprawy truskawek używana jest zarówno na Dalekiej Północy, w szczególności na terytorium Krasnojarska i Kamczatki, jak i w południowych regionach Rosji.
Uprawa truskawek bez słońca, gleby i ogrzewania
W 2019 roku firma Deep Sun Grow, która opracowała szklarnie umożliwiające uprawę truskawek przy całkowitym braku słońca i gleby na Dalekiej Północy, przeprowadziła swoje pierwsze testy w Pietropawłowsku Kamczackim (stolicy Kraju Kamczackiego). Technologia jest unikalna swoimi systemami automatyki, które same, nawet bez ogrzewania, utrzymują niezbędny dla truskawek mikroklimat dzięki oświetleniu i hydroponikom.
Technologia sprawdziła się na dalekiej Syberii, być może stanie się sposobem na uprawę truskawek w sezonie zimowym w Polsce.
Rząd obwodu tomskiego wspiera rozwój „arktycznej” uprawy truskawek
- Wyniki tego projektu są. Poparliśmy je. Daliśmy dotacje – ostatnia była w okolicach 3 mln rubli (około 168,1 tys. zł). Te szklarnie rozpowszechniły się w ośmiu regionach kraju – od Kamczatki do Lipiecka i Woroneża, a tutaj na Syberii: Ałtaj, Nowosybirsk, Krasnojarsk. Pracowaliśmy z nimi nad odmianami, pojawili się u nich ciekawe odmiany, znaleźli sposób radzenia sobie z chorobami, więc w tej części radzą sobie dobrze – powiedział Andrey Knorr, wicegubernator obwodu tomskiego.
Knorr wyjaśnił, że teraz technologia jest wykorzystywana przez przedstawicieli małych firm, ale już trwają rozmowy z dużymi gospodarstwami szklarniowymi na Syberii, w szczególności w regionie Tomska, które mogą wykorzystywać technologię do uprawy truskawek na skalę przemysłową.
Według danych systemu analitycznego „Spark” firma Deep Sun Grow jest mikroprzedsiębiorstwem, które zostało założone w 2018 roku. Przychody przedsiębiorstwa w 2020 roku wyniosły prawie 12 mln rubli (około 672,4 tys. zł), zysk netto – około 1 mln rubli (ok. 56 tys. zł).
Autor: Maryia Khamiuk
Fot. Pixabay