StoryEditor

Folie ogrodnicze tunelowe – jak dobrać najlepszą?

01.02.2022., 00:00h

Obecnie producenci folii precyzyjnie spełniają wymagania co do rodzaju uprawy, a także warunków geograficznych, w których będą wykorzystywane. Przed zakupem folii należy zastanowić się, jakie parametry powinna mieć. Na co więc zwracać uwagę wybierając folię?

Najważniejsze cechy folii ogrodniczej tunelowej

  1. Sezonowość folii. Określa liczbę sezonów, podczas których folia będzie spełniać swoje zadania. Czy folia ma być na wiele lat, czy na kilka sezonów. Jeśli ma być kilkusezonowa, to jest to opcja najtańsza. Stopień stabilizacji przeciw promieniom UV jest najważniejszym parametrem przy wyborze folii. Sezonowość jest wyrażana stopniem stabilizacji. Oznaczenie UV5 oznacza stopień stabilizacji na 5 sezonów. Ale 5 sezonów to nie 5 lat. W praktyce oznacza to gwarantowaną trwałość na dwa i pół roku. Często w celu szybkiej identyfikacji stosuje się różne odcienie folii np.: UV2 – niebieski, UV3 – żółty. Kolor folii nie ma wpływu na wzrost roślin w tunelu. Ma charakter umowny i może różnić się w zależności od producenta.
  2. Efekt termiczny. Dodatek EVA zmniejsza straty ciepła spowodowane promieniowaniem. Powoduje odbicie promieniowania podczerwonego z powrotem do obiektu. Zalety folii z efektem termicznym można zaobserwować zwłaszcza nad ranem. Szacuje się, że różnica temperatur może wynieść 1–3°C.
  3. Efekt antymgłowy. Redukuje w znacznym zakresie problem występujący czasami w obiektach krytych folią antykondensacyjną – tworzenie się mgły, zwłaszcza nad ranem i wieczorem. Zapewnia dodatkową ilość światła dostępnego roślinom i znacznie polepsza warunki uprawy.
  4. Efekt antykondensacyjny. Krople skondensowanej pary wodnej wiszące na folii ograniczają ilość światła docierającego do uprawy, skapując zwiększają podatność roślin na choroby grzybowe. Efekt antykondensacyjny zmienia charakter kondensacji pary wodnej w tunelu. Skondensowana woda nie wisi w postaci kropel na folii, ale tworzy cienką powłokę spływającą w kierunku boków obiektu. Efekt antykondensacyjny działa, gdy nachylenie dachu to min. 15° (optymalnie około 30°).
  5.  Przepuszczalność i rozproszenie światła. Przepuszczalność to parametr określający łączną ilość światła docierającego przez folię. Odpowiednie rozproszenie powoduje, iż promienie słoneczne docierają z wielu kierunków i sprawiają, że roślina jest równomiernie oświetlona.
  6. Dodatkowe wzmocnienie mechaniczne. Folia odporna na rozdarcia, rozciągnięcia i przebicia – ma to duże znaczenie przy kryciu obiektów narażonych na silne wiatry w przypadku konstrukcji gorszej jakości (np. obiekty drewniane)

Przegląd firm produkujących folię ogrodniczą tunelową 


Center Plast
Oferuje niemieckie folie GardenVit. Są produkowane w technologii COEX-3, stąd cechuje je duża wytrzymałość, długi okres przydatności oraz duża przepuszczalność światła. Folie ogrodnicze tunelowe są 3-warstwowe, wyprodukowane przez zastosowanie katalizatorów metalocenowych oraz surowców PE-LD najwyższej jakości. Mają wysoką przepuszczalność światła 86–95%. Są wytrzymałe, odporne na rozdarcia, rozciągnięcia i przebicia. Zapewniają równomierne rozproszenie światła. Folie w zależności od rodzaju są oferowane w różnych szerokościach i długościach. Najpopularniejsze są te o szerokości 12 m lub 16 m na 33 m długości oraz sezonowości (stabilizacji) UV5 lub UV10. Aby dopasować folię do rodzaju produkcji firma oferuje folie z różnymi dodatkami EVA, AF, AD czy IF, dzięki którym np. woda wewnątrz tunelu nie skrapla się na rośliny. W ofercie jest folia o mlecznej barwie do uprawy roślin jagodowych. Folie składane są w małe rolki bez utraty ich właściwości wytrzymałościowych, co pozwala na wygodny transport.
Geo Polska
Oferuje folie tunelowe greckiej firmy Plastika Kritis. Szeroka gama folii tunelowych i specjalistycznych Kritifil uwzględnia specyficzne wymagania upraw oraz wszystkie typy konstrukcji tunelowych. Folie sprzedawane są w rolkach standardowych 12 × 33 m oraz na dowolną długość. W zależności od rodzaju uprawy do wyboru mamy wiele typów folii. Są folie o różnej stabilizacji UV – UV4, UV6, UV8, UV10 i UV12, różnej grubości od 125 do 180 μm, czy przepuszczalności światła. Mogą być one wzbogacane dodatkami poprawiającymi komfort uprawy. Folie z dodatkiem metalocenu mają nieporównywalnie wyższą wytrzymałość mechaniczną od folii klasycznych. Folie te polecane są na obiekty narażone na duże obciążenia wiatrowe, na konstrukcje drewniane oraz obiekty z wadami konstrukcyjnymi. Oferta obejmuje również folie z efektem antymgłowym, antykondensacyjnym czy termicznym (EVA). Im lepsza, nowocześniejsza konstrukcja tunelu, tym częściej producenci decydują się na wybór lepszej jakości folii. Coraz popularniejsze są tunele kryte folią podwójną pompowaną. Do tego wybierana jest najczęściej folia 7-warstwowa UV12 7525 Ultra Strong lub folia 7-warstwowa, termiczna UV12 7504 z dodatkiem EVA (na stronę wewnętrzną) i pogrubiona folia UV12 2996 (na stronę zewnętrzną).
Royal Brinkman
Oferuje folię tunelową włoskiej marki Pati. Folia Pati w polskim klimacie charakteryzuje się trwałością 8–12 lat. Występuje w 3 rodzajach.
Folia tunelowa PatiLux – uniwersalna, transparentna (wysoka przepuszczalność promieniowania fotosyntetycznego), z trwałą powłoką antykondensacyjną, elastyczna, o bardzo dobrej trwałości. Grubość 200 μm, zbudowana z trzech warstw EVA. Nadaje się na tunele starsze, jak i nowoczesne, dmuchane foliowce zarówno dla producentów roślin ozdobnych, kwiatów ciętych, warzyw oraz upraw owoców miękkich.
Folia tunelowa PatiLite – dyfuzyjna (wtopione w strukturę folii mikrobąbelki gazu rozpraszające światło). Grubość 200 μm. W tej wersji do minimum ograniczony został efekt kondensacji pary wodnej. Stosowana wszędzie tam, gdzie istotne jest rozproszenie ostrego promieniowania słonecznego. Nadaje się w szczególności dla producentów upraw hydroponicznych, młodego materiału szkółkarskiego, roślin szczepionych czy kwiatów rabatowych.
Folia tunelowa PatiTriSol. Zapewnia dobrą przejrzystość oraz doskonałe właściwości mechaniczne. Grubość to 150 μm. Folia charakteryzuje się bardzo wysoką przepuszczalnością światła (PAR 400–700 nm). Jej właściwości mechaniczne to sprężystość, wytrzymałość na rozdarcie, rozciąganie i przebicie nawet w niskich temperaturach. Do uprawy owoców miękkich, w szczególności truskawki i maliny.
Folie Pati charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, dzięki czemu nawet w trakcie pochmurnych dni, chłodów, przymrozków w tunelu w ciągu dnia jest wyższa o kilka stopni temperatura niż na zewnątrz. Folie mają standardowe wymiary od 8 do 14 m szerokości na 33 m długości. Mogą też być docięte na dowolny wymiar.
Farmer
Oferuje folie ogrodnicze francuskiej firmy Agripolyane. Są to folie o różnych parametrach dostosowanych do rodzaju tunelu, uprawy, warunków klimatycznych. Występuje w niestandardowych szerokościach np. 8,7 m, 10,8 m, 11,5 m. Długośc folii docinana jest wg potrzeb i preferencji klienta. Podstawową folią jest Deltatex INC o grubości 150 μm AF z efektem antykondensacyjnym lub bez. Folie Berrylane stosowane są do upraw owoców miękkich – malina, truskawka. Folie różnią się od siebie przepuszczalnoscią światła od 70–95%, jak i jego rozproszeniem, które wynosi od 17–90% w zależności od rodzaju. SuperCristal nadaje się do upraw mających początek bardzo wczesną wiosną i kończących się późną jesienią (występują okresowe niedobory światła). Odpowiednie rozproszenie światła ma także szczególne znaczenie w okresie długiego i bardzo słonecznego dnia. Ważną cechą specjalistycznej folii z efektem dyfuzji jest równomierne oświetlenie roślin, także w ich dolnych partiach. W ostatnich latach popularna staje się podwójna folia pompowana. Jest złożona z dwóch warstw, pomiędzy które wprowadza się sprężone powietrze za pomocą zestawu do pompowania folii. Zmniejsza to wahania temperatury wewnątrz obiektu, a więc zapewnia wyższy komfort roślinom oraz znacząco wpływa na wielkość plonów, jak i kosztów ogrzewania. Taka folia ogrodnicza zapewnia oszczędność energetyczną wynoszącą 30–40% w stosunku do szklarni lub bloków pokrytych folią pojedynczą.
Marma
Folie tunelowe 3MA składają się z trzech nierozerwalnie zespolonych warstw i mają wysoką wytrzymałość mechaniczną i elastyczność. Wysoka przepuszczalność światła pozwala osiągnąć odpowiedni poziom jasności, zaś jego rozproszenie redukuje cienie i zapobiega przypaleniu zewnętrznych części roślin. Dużą zaletą folii 3MA jest stworzenie właściwego mikroklimatu dla uprawy. Folie dostępne w 5 kolorach określających długość użytkowania. Każda rolka ma kod identyfikujący w postaci perforacji oraz nadrukowane znaczniki długości folii, ułatwiające sprzedaż folii na m.b. Folia ogrodnicza UV4 i UV5 z dodatkiem uszlachetniającym NOR-HALS ma zwiększoną odporność na kontakt z siarką, chlorem i środkami ochrony roślin. Polecana szczególnie w rejonach o zwiększonym stosowaniu oprysków, np. dla konstrukcji położonych w sąsiedztwie sadów. Folia ogrodnicza 3MA UV6 PLUS EVA jest sześciosezonowa. Ma zwiększoną grubość oraz dodatek EVA zwiększający wytrzymałość mechaniczną oraz elastyczność. Folia ogrodnicza 3MA UV6 EVA, AF, IR to folia nowej generacji o zwiększonej grubości i wytrzymałości. Ma to duże znaczenie przy przykrywaniu obiektów narażonych na silne wiatry oraz w przypadku gorszej jakości konstrukcji. Folia zawiera dodatek antykondensacyjny oraz odbijający promieniowanie podczerwone redukujący utratę ciepła w nocy, a także powodujący lepsze rozproszenie światła. Folia przeznaczona do obiektów ogrzewanych z możliwością wietrzenia (np. tunele zblokowane). W ofercie jest także folia 3MA ośmiosezonowa NOVA UV8 MOCNA PLUS EVA o zwiększonej grubości, wytrzymałości i stabilizacji UV.


Wigolen
Oferuje folię ogrodniczą Campoila UV2, UV3, UV4, UV5. Wielowarstwowe folie ogrodnicze zostały zaprojektowane tak, by spełniać najwyższe wymagania profesjonalnych producentów warzyw i kwiatów. Przeznaczone do stosowania na konstrukcjach metalowych dla ochrony upraw do 5 sezonów. Folie te znajdują zastosowanie przy uprawach wymagających dużej intensywności światła, szczególnie w okresach niskich temperatur czy zachmurzeń: gerbery, róże i inne kwiaty cięte oraz wszystkie wczesne odmiany warzyw. Z uwagi na zróżnicowanie właściwości warstw tworzących folię ogrodniczą, występuje konieczność jej odpowiedniego wykorzystania. Folię należy układać stroną z nadrukiem na zewnątrz tunelu. Chcąc przedłużyć trwałość folii, można ją pomalować białą farbą winylową lub akrylową w miejscach kontaktu z podporą. Należy jednak pamiętać, iż użycie kwaśnych pestycydów, także siarki, nie pozostaje bez wpływu na stabilizację folii, zmniejszając jej trwałość.
Zalety folii to m.in. niski współczynnik odbicia światła, zapewniający wysoką przepuszczalność promieniowania słonecznego, selektywna przepuszczalność promieniowania podczerwonego, wysoka trwałość, odporność na rozciąganie, przebicie i rozdarcie. Folia tunelowa Campoila jest dostępna w kilku rodzajach, stosownie do planowanego okresu użytkowania: UV-2 produkt stabilizowany na 2 sezony, UV3 na 3 sezony, UV4 produkt na 4 sezony, UV5 produkt na 5 sezonów.
Warter Polymers
Trzywarstwowa struktura folii w połączeniu z odpowiednim doborem surowców, stabilizatorów oraz kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w produkcji folii ogrodniczych sprawiają, że folie ogrodnicze z Płocka spełniają wysokie wymagania stawiane przez użytkowników. Folie charakteryzują się bardzo dobrą przepuszczalnością światła oraz odpornością na promieniowanie UV w okresie kilku sezonów wegetacyjnych. Gwarantują bardzo dobre parametry elastyczności, dzięki którym montaż folii na konstrukcji tunelu jest jeszcze szybszy i wygodniejszy. Dzięki dużej wytrzymałości mechanicznej, a także odporności na rozciąganie i rozdarcie w procesie użytkowania, cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Folie ogrodnicze z Płocka dostępne są w pięciu kolorach, określających długość użytkowania (sezonowość) np. 2-sezonowa niebieska, 4-sezonowa zielona czy 6-sezonowa fioletowa.
Agrimpex
Oferuje węgierskie folie tunelowe LD Light Diffusion trzy- i czterosezonowe o szerokości: 6, 8, 12, 16 m i długości 33 m. Realizuje także zamówienia pod wymiar według indywidualnych potrzeb. Dzięki technologii LD Light Diffusion mniej promieni pada bezpośrednio na rośliny, dzięki czemu nie ma zagrożenia przegrzania roślin, promienie są rozproszone co umożliwia równomierne dotarcie do niższych partii roślin i aktywację fotosyntezy na większej powierzchni. W węgierskich foliach tunelowych jest wysoka przepuszczalność światła – równie wysoka, jak pod tradycyjną folią bez technologii LD Light Diffusion. Stosując folie można zrezygnować z całkowitego stosowania dodatkowego cieniowania obiektów uprawowych. Bardziej równomierny rozkład światła w tunelu pozwala zachować równy pokrój roślin ozdobnych np. chryzantem. Przeprowadzone w Holandii badania pokazały, że dzięki technologii LD Light Diffusion można uzyskać nawet 20% większe plony w stosunku do folii tradycyjnych.
Agro-Sur
Oferuje najwyższej klasy folie ogrodnicze Poli Hort dające znakomity efekt dyfuzji światła od 15 do 30%. Oznacza to, że folie zapewniają optymalne rozproszenie naturalnego światła, które dociera do dolnych części uprawianych roślin. Transmisja światła w przypadku tych folii ogrodowych wynosi aż 91%. Zostały one wzbogacone o innowacyjny system anty-fogg, zabezpieczający przed zbieraniem się wilgoci i skraplaniem pary na ściankach tunelu. Niezawodność antymgłowej technologii potwierdza 3-letnia gwarancja. Folie mają grubości 180 i 150 μm. Oferowane są w standardowych wymiarach, mogą być też docinane na dowolną długość.


Autor: Marta Szyperek 
fot. firmowe
18. maj 2024 07:05