StoryEditor

Rośliny pod napięciem

21.01.2022., 00:00h

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz powszechniejszą praktyką, a technologie przyjazne ekosystemowi mają z roku na rok większe znaczenie.Elektrostymulacja  - czym jest?


Elektrokultura to inaczej dostarczanie słabych impulsów elektrycznych, które wpływają na takie procesy jak:

  • aktywacja układów enzymatycznych

  • szybsza regeneracja komórek
  • większy wzrost

To wszystko ma przełożyć się na większy plon i odporność roślin na wciąż zmieniające się warunki klimatyczne.

Nie taka znowu nowa metoda

Elektrostymulacja na roślinach pierwszy raz została wykonana w 1900 roku. 70 lat później badania zostały kontynuowane, a naukowcy z Kanady dostrzegli wzrost pobierania pierwiastków z gleby i przyspieszony wzrost roślin. Największe znaczenie elektrokultura będzie miała w uprawach hydroponicznych, która jest jedną z metod nowoczesnego rolnictwa.


Badania trwają

Najnowsze  wyniki badań pochodzą z 13 stycznia br. gdzie dowiedziono, że system oparty na nanogeneratorze napędzanym deszczem i wiatrem miał wpływ na tempo kiełkowania grochu. Obliczono wartość przyspieszenia na poziomie 26%.


Polski Startup

Polski startup Magnetiqa dostał dofinansowanie z UE w kwocie 860 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na rozwój technologii zrównoważonego rolnictwa. Jak podaje firma – Dzięki opracowaniu niezwykle skutecznych metod uprawy roślin wertykalnych, nasze gospodarstwa są w stanie produkować żywność nawet o 25% szybciej i obniżyć koszty energii.

źródło: nature.com, ecoreactor.org, startup.pfr.pl, swiatoze.pl
Fot. pixabay


22. maj 2024 10:45