StoryEditor

4 sposoby rozwiązania problemów w uprawie cebuli

30.09.2021., 00:00h

Nasze terenowe seminaria tematyczne to nie tylko ogromna baza wiedzy, ale również praktyczne rozwiązywanie problemów, które nękają producentów. Na ostatnim Spotkaniu Cebulowym w Strzałkowie, mieliśmy okazję dowiedzieć się jak zapobiegać różowatości korzeni cebuli i nie tylko.

Mikrobiologiczny fungicyd zwalczający różowatości korzeni cebuli

Polyversum to biologiczny fungicyd zawierający grzyb Pythium oligandrum, który jest pasożytem patogenu wywołującego różowatość korzeni cebuli. Preparat ten można stosować zapobiegawczo, jak również interwencyjnie. Zabiegi prewencyjne należy wykonać, gdy temperatura gleby przez kilka dni wynosi powyżej 20 stopni Celsjusza. W takim wypadku dawka wynosi 100-150 g/ ha. Interwencyjna dawka wynosi 250-300g/ha. Przy zastosowaniu tego preparatu, nie wolno zapomnieć o tym, że wykorzystywany opryskiwacz musi być czysty, bo wszelkie fungicydy niszczą również Polyversum. Zabiegu należy wykonywać wieczorem lub w nocy, bądź podczas mżawki.

Wspomaganie odbudowy systemu korzeniowego w cebuli

Preparat BlackJak, jest uzupełnieniem Polyversum,  gdyż wspomaga rozwój systemu korzeniowego uszkodzonego przez różowatość cebuli. W skład BlackJaka wchodzą huminy, kwasy ulmowe, humusowe, fulwowe. A niskie ph sprawia, że można go mieszać z środkami ochrony roślin i nawozami.  

Nawóz azotowy zwiększający kaliber cebuli

NHCaDelta – preparat azotowy w którym azot jest tylko w formie aminowej. Dzięki temu wspiera generatywny rozrost rośliny, co za tym idzie przyrasta kaliber cebuli, a nie ma wyciągania szczypioru oraz obniżenia jakości pozbiorczej towaru. Można go stosować, gdy cebula osiąga 5-6 liść i od tego momentu co 10-14 dni, w dawce 8 litrów na ha. Preparat ten można mieszać z środkami ochrony roślin.

Adiuwant na bazie żywicy sosnowej

Protector to adiuwant, który ogranicza uszkodzenia powodowane przez herbicydy sosowane powschodowo. Przylepia się do powierzchni liścia, a następnie pod wpływem promieni UV, łączy się z woskami pokrywającymi cebulę i wzmacnia naturalną warstwę ochronną warzywa. Dzięki temu herbicyd nie ma bezpośredniego kontaktu z tkanką rośliny i szybciej spływa wprost na chwasty. Dawka 300ml/ha, a przy herbicydach parzących 600ml/ha na 48 godzin przed zastosowaniem herbicydu.

Zobacz co na ten temat mówił Szczepan Grochowski, specjalista firmy BioAgris.

16. lipiec 2024 18:24