StoryEditor

Amerykański mączniak agrestu

01.03.2016., 10:19h
Podosphaera mor-uvae sprawca amerykańskiego mączniaka agrestu, oprócz agrestu poraża także porzeczki. Jakie są objawy i szkodliwość jego występowania na plantacjach?

Amerykański mączniak agrestu przywędrował do Europy najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku. Od tego momentu powszechnie występuje na krzewach agrestu oraz porzeczek. W Polsce epidemiczne występowanie choroby związane było ze wzrostem areału, na którym uprawiano czarną porzeczkę. To właśnie ta roślina okazała się w polskich warunkach klimatycznych wrażliwa na opisywaną chorobę.

Jakie są objawy wystąpienia choroby? Najpierw na liściach oraz pędach porzeczki czarnej pojawia się delikatny, mączysty nalot. W miarę upływu czasu gęstnieje i staje się ciemny. Na agreście te same objawy znajdziemy na pędach i owocach, rzadziej na młodych liściach porażonych roślin. Porażone pędy gorzej rosną, są też słabiej ulistnione, to wszystko ujemnie wpływa na plon owoców. Nalot to nic innego jak grzybnia sprawcy, czasem możemy w niej zaobserwować małe, czarne punkty, które są owocnikami stadium workowego sprawcy.

Grzyb Podosphaera mors-uvae zimuje wewnątrz owocników - chasmotecjów, na porażonych pędach lub opadłych liściach. Rozwój choroby przybiera na sile w momencie rozpoczęcia się infekcji wtórnych, które są zapoczątkowywane przez zarodniki rozwijające się na powierzchni nalotu (grzybni), a które w nowe miejsca są przenoszone razem z podmuchami wiatru. Podstawowym zabiegiem zapobiegającym rozwojowi choroby jest wycinanie porażonych pędów i ich palenie. W przypadku dużych plantacji, następnym krokiem będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
mk

29. kwiecień 2024 06:17