StoryEditor

Czy samodzielnie zaprawisz rozsadę?

23.04.2019., 11:53h
Wiele pytań ze strony rolników skłoniło nas do sprawdzenia czy rozsadę warzyw kapustnych można samodzielnie zaprawić w gospodarstwie środkiem opartym na substancji czynnej cyjanotraniliprol (związek z grupy antranilowych diamidów)?

Sprawa teoretycznie wydawała się prosta. Produkt Verimark 200 SC z substancją czynną cyjanotraniliprol (związek z grupy antranilowych diamidów) jest przeznaczony do stosowania przez użytkowników profersjonalnych i nie ma zalecenia w etykiecie (jak inne środki oparte na tej substancji czynnej) do przemysłowego zaprawiania rozsady. Czyli teoretycznie powinien być bez problemu dostępny dla każdego producenta rolnego. Ale niestety rolnicy skarżyli się, że tak nie było.

Na przełomie 2018/2019 roku pojawiły się sygnały z rynku, że środek jest już dostępny. Okazało się jednak, że wyłączność w tym czasie na jego stosowanie otrzymały dwie polskie firmy zajmujące się przemysłową produkcją rozsady warzyw. I tutaj pojawiło się pytanie. Skoro środek może być używany przez rolników, to dlaczego nie można go kupić i mogą go stosować tylko dwie firmy w Polsce?

Precyzyjne dawkowanie

Szukając podstawy dla zaistniałej sytuacji otrzymaliśmy odpowiedź od producenta, a potem także od dystrybutora tego środka. Rozwiązanie takie zostało przyjęte, ponieważ po pierwsze aplikacja Verimarku 200 SC wymaga dużej precyzji (stosuje się 15 ml na 1000 sztuk roślin). Po drugie środek sprzedawany był tylko w opakowaniach 5 litrowych co przekładało się na jego wysoką cenę. Kształtowała się ona na poziomie 2 tys. złotych za litr.

Wprowadzając na rynek Verimark 200 SC firma chciała pokazać rolnikom jak ważne jest precyzyjne zastosowanie preparatu przy zaprawieniu rozsady. Zbyt duże stężenie zniszczy wszystko co żyje w bryle korzeniowej, zbyt małe ograniczy skuteczność środka.

Duże zapotrzebowanie ze strony rolników skłoniło producenta i dystrybutora do rozszerzenia pozwolenia na zaprawianie rozsady przez innych profesjonalnych producentów rozsady.

Te wszystkie elementy i argumenty spowodowały, że produkt nie był dostępny dla zwykłych rolników, którzy produkowali samodzielnie rozsadę w swoich gospodarstwach.

Preparat będzie dostępny dla każdego

Z informacji otrzymanej od producenta środka i jego dystrybutora ma być on dostępny w drugiej połowie roku dla odbiorców indywidualnych. Jest również szansa, że od nowego roku będzie dostępny także w opakowaniach litrowych, co sprawi, że stanie się przystępniejszy dla każdego producenta rozsady.

Czym jest preparat Verimark 200 SC?

Jest insektycydem w formie koncentratu do rozcieńczania wodą (SC) o działaniu żołądkowym i kontaktowym, przeznaczonym do zwalczania szkodników. Na roślinie działa wgłębnie oraz translaminarnie, a w przypadku aplikacji do strefy korzeniowej także systemicznie. Paraliż owadów następuje w ciągu kilku godzin i objawia się zahamowaniem ruchu i żerowania szkodnika. Owady giną po 3-6 dniach od zabiegu.

W produkcji rozsady kapusty głowiastej, białej, brokułu, kalafiora, kapusty brukselskiej przeznaczony jest do zwalczania śmietki kapuścianej. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 15 ml/1000 roślin(600 ml/ha). Termin stosowania: Środek stosować od fazy dwóch liści do fazy pięciu liści (BBCH 12-15). Maksymalnie w sezonie wegetacyjnym zaleca się wykonanie jednego zabiegu.

Jak aplikować ciecz użytkową?

Należy odmierzyć taką ilość wody, aby kostki rozsady miały możliwość jej wchłonięcia (nadmiar wody nie powinien spływać z kostek ani pozostać niewchłonięty w tacy z rozsadą). Nie zaleca się podlewania roślin w ciągu 24 godzin przed zabiegiem. Ciecz użytkową należy aplikować pod niskim ciśnieniem (zaleca się do dawkowania wykorzystać dozownik do nawozów płynnych), grubokropliście, aby spłynęła z roślin do podłoża i tac z rozsadą do wchłonięcia przez podłoże. Zanim ciecz użytkowa wyschnie należy opryskać rośliny wodą, aby spłukać pozostałą ciecz użytkową z roślin do podłoża. Jest bardzo ważne, aby jak największa ilość cieczy użytkowej dostała się do podłoża. Środek należy stosować nie później niż 3 dni przed wysadzeniem rozsady. Tace z rozsadą powinny wyschnąć przed transportem na pole.

Maciej Kania

14. kwiecień 2024 21:56