StoryEditor

Jak podnieść skuteczność zabiegu? Optymalizacja cieczy roboczej

28.05.2021., 00:00h

18 maja odbyło się webinarium WiOM i PROFI "Jak trafić z cieczą użytkową do każdego zakamarka rośliny. Opryskiwacze z pomocniczym strumieniem powietrza". O optymalizacji cieczy roboczej w uprawach truskawek i warzyw mówił dr Sławomir Doniec z firmy Agrosimex. Obejrzyj całe wystąpienie pod artykułem!

Dr Sławomir Doniec z firmy Agrosimex wymienił podstawowe przyczyny strat cieczy roboczej w zabiegach ochronnych. Przede wszystkim woda o niewłaściwym pH i wysokiej twardości nalewana do opryskiwacza blokuje część cząsteczek substancji aktywnej, a zbyt drobne krople oprysku są znoszone przez wiatr. Poza tym za duże krople szybko spływają z roślin, a te które jednak trafiły na roślinę, szybko wysychają, nie pokrywając całej rośliny. 

Zauważył, że dobrze dobrane adiuwanty pozwalają na uniknięcie tych problemów.

- Jednym z ważniejszych celów decydujących o pełnej skuteczności oprysku jest zapewnienie dotarcia środka w to miejsce, gdzie powinien dotrzeć ze względu na jego specyfikę działania i pozostawanie go tam tak długo jak długo jest to konieczne, by osiągnąć oczekiwany efekt.
Do różnych pestycydów czy nawozów dolistnych i dla osiągnięcia różnych efektów także w zależności od warunków stosowania potrzebne są różne adiuwanty – powiedział dr Doniec. 

Polecił adiuwanty z serii Agrigent dedykowane do różnych zadań. Jednym z nich jest produkt Remix, który poprawia skuteczność herbicydów doglebowych. Polecany jest do stosowania z herbicydami doglebowymi takimi jak chlomazon, metazachlor, diflufenikan, pendimetalina, metamitron, metrybuzyna. Zwiększa adsorpcję substancji aktywnych z cząsteczkami gleby, poprawia osadzanie i przyleganie cieczy użytkowej do powierzchni gleby, zapobiega znoszeniu cieczy użytkowej podczas oprysku i nie pozwala na „wmywanie" herbicydu w głąb gleby.

Z kolei nowość w ofercie Agrosimex - preparat AQUALINK poprawia uwilgocenie gleby lub podłoża.  Zwiększa dostępność wody w strefie korzeniowej, a w rezultacie przyczynia się do lepszego pobierania składników pokarmowych i obniżenia poziomu stresów abiotycznych w roślinie. 

Natomiast adiuwant Activ5 optymalizuje parametry wody do oprysku. Zapewnia pestycydom i nawozom sprzyjające warunki do pełnej skuteczności. Zawiera wskaźnik pH, czyli barwnik, który pozwala dokładnie ustalić dawkę środka niezbędną do osiągnięcia wymaganego pH roztworu (zmienia zabarwienie cieczy w zależności od jej odczynu). 

Z kolei Prolonger zapewnia efektywne wchłanianie substancji aktywnej i uodparnia na zmywanie przez deszcz. Kolejny preparat - Flipper superdokładnie pokrywa rośliny cieczą roboczą i znacząco obniża napięcie powierzchniowe cieczy.

Obejrzyj wystąpienie dr. Sławomira Donieca z firmy Agrosimex!


16. lipiec 2024 16:52