StoryEditor

Jak zmniejszyć ilość stosowanych środków ochrony roślin przy pomocy biostymulatorów?

20.10.2021., 00:00h

Obecne preferencje konsumentów oraz trendy rynkowe wymuszają na producentach warzyw stosowanie jak najmniejszej ilości środków ochrony roślin. Jak to zrobić, gdy patogenów nie ubywa? Rozwiązaniem tej patowej sytuacji mogą stać się biostymulatory. Na Spotkaniu Marchwiowym w Rzucewie k. Pucka, rozmawialiśmy z Tomaszem Harciarkiem, prezesem firmy Agro-Sorb.

Tematem przewodnim terenowego spotkania tematycznego redakcji WiOM, była produkcja marchwi bez pozostałości środków ochrony roślin. Jedna z prelekcji omawiała wykorzystanie biostymulatorów oraz nawozów biostymulujących firmy Agro-Sorb w uprawie marchwi. Poniżej przedstawiamy 2 flagowe produkty w ofercie firmy, więcej informacji znajdziecie w wywiadzie, znajdującym się na końcu artykułu.

Uniwersalny biostymulator, w uprawie warzyw podawany dolistnie

Agro-Sorb Folium to uniwersalny stymulator wzrostu z biologicznie aktywnymi aminokwasami. Głównym jego zadaniem jest łagodzenie warunków stresowych oraz zapobieganie ich skutkom, jak również polepszenie zdrowotności i kondycji upraw. W efekcie stosowania tego biostymulatora w uprawie marchwi zwiększa się ilość zielonej masy, wybarwienie korzenia oraz wielkość plonu, jak również zwiększa się odporność na choroby grzybowe i przymrozki. Agro-Sorb Folium może być stosowany łączenie z środkami ochrony roślin oraz nawozami, trzeba tylko zwrócić uwagę, aby nie były one wysokozasadowe. Dzięki możliwości mieszania ograniczamy liczbę zabiegów i przejazdów w łanie. Sam środek zalecany jest jako preparat podnoszący skuteczność środków ochrony roślin. Co sprawia, że danego Ś.O.R. można zastosować mniej.

Biostymulujący nawóz z dodatkiem wapnia

L-Amino+Ca służy do zapobiegania i korekty niedoboru wapnia. Dzięki naturalnym biologicznie aminokwasom wapń łatwo wnika i jest skutecznie wykorzystywany przez warzywa. W wyniku stosowania tego preparatu marchew zwiększa swoją trwałość przechowalniczą, jak również zwiększa się jędrność owoców i warzyw. Dodatkowo po jego zastosowaniu rośliny wykazują podwyższoną zdrowotność i kondycję, a ograniczone zostaje występowanie chorób fizjologicznych takich jak: sucha zgnilizna wierzchołka pomidora i papryki, mącznika prawdziwego pietruszki czy alternariozy naci marchwi. Nadaje się do stosowania dolistnie, jak również w nawadnianiu kropelkowym. Nie wolno stosować L-Amino+Ca na zamarzniętych, zalanych wodą lub pokrytych śniegiem gruntach.

O innych zaletach stosowania stymulatorów dowiecie się z wywiadu poniżej: 
21. lipiec 2024 02:24