StoryEditor

Komisja Europejska chce wycofać 75 substancji czynnych

28.01.2016., 10:15h

Komisja Europejska zastanawia się nad wycofaniem z rynku wielu substancji, które są podstawowym składnikiem środków ochrony roślin –  fungicydów, insektycydów i herbicydów. Jakie będą tego skutki? Mówiono o nich podczas konferencji prasowej w Warszawie (27.01) zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

 Obecnie w Unii Europejskiej prowadzone są dyskusje nad wycofaniem wybranych substancji czynnych dla upraw polowych i sadowniczych (jabłonie i czarna porzeczka). Nie podjęto jeszcze decyzji o ich definitywnym usunięciu.

Na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin firma Kleffmann Group przygotowała ekspertyzę określającą skutki możliwego wycofania tych substancji. Do jej opracowania wykorzystano metodę delficką (opiera się na wiedzy i doświadczeniu ekspertów – naukowców, jak i przedstawicieli organizacji rolniczych). – Prowadzimy kampanię informacyjną „W ochronie koniecznej” i w jej ramach zainicjowaliśmy przygotowanie ekspertyzy  – mówił Marcin Mucha, dyrektor PSOR. – W ten sposób chcemy przypomnieć znaczenie środków ochrony roślin dla rolnictwa w Polsce oraz zwrócić uwagę na przyszłe decyzje regulacyjne i ich negatywne konsekwencje dla naszego kraju oraz państw Unii.

Ekspertyzę wykonano dla takich upraw jak: jabłonie, czarna porzeczka, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki, pszenica oraz kukurydza.

– Wycofując z rynku wybrane substancje czynne można oczekiwać wiele negatywnych skutków – mówił dr inż. Michał Gazdecki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Najważniejsze z nich to zmniejszenie plonu i pogorszenie jego jakości; dla czarnej porzeczki wartości te wynoszą od 20 do 100%.

W uprawie tego gatunku planowane jest wycofanie 4 substancji czynnych fungicydów (metiram, mankozeb, tiofanat metylowy, bupirymat), 3 herbicydów (glifosat, fluazyfop-P-butylowy, glufosynat amonowy) i 4 insektycydów (lambda-cyhalotryna, tiachlopryd, tiametoksam, deltametryna).

Do skutków potencjalnego wycofania wybranych substancji czynnych należy: większe zużycie środków ochrony roślin (więcej zabiegów ochrony), zwiększenie kosztów produkcji rolniczej (dla uprawy porzeczki czarnej o 10–20%), niższe dochody gospodarstwa a także wzrost odporności patogenów (mniejsza rotacja substancji czynnych, co przyczynia się do większego zagrożenia mykotoksynami). Zagrożeniem jest także zwiększone użycie środków niezgodnie z prawem (w uprawach dla których nie mają rejestracji) oraz nielegalny import i wprowadzanie produktów podrobionych.

 

 

06. maj 2024 01:20