StoryEditor

Mszyce na kapustach. Jak je zwalczać?

23.06.2021., 00:00h

Na kapustach najczęściej występuje mszyca kapuściana i brzoskwiniowa. Jak można je zwalczać w tym sezonie?

Mszyca kapuściana – osobniki bezskrzydłe do 1,9–2,3 mm długości, żółtozielone, syfony ciemniejsze i krótkie. Kolonie pokryte grubym, szarym nalotem woskowym.

Mszyca brzoskwiniowa – do 2,3 mm długości, barwa zmienna od żółtawej przez jasnozieloną do zielonej i do różowej, co zależy od kilku czynników, m.in. od rośliny żywicielskiej.

Mszyca kapuściana od maja do jesieni wydaje 8 pokoleń. W drugiej połowie lata największe kolonie obserwuje się na kapuście głowiastej białej i czerwonej. W zwalczaniu tej mszycy dobrze sprawdzają się środki o działaniu mechanicznym – Emulpar, Siltac, Next Pro. Do interwencyjnego zwalczania zarejestrowanych jest wiele insektycydów, należących do różnych grup chemicznych.

Profilaktyka:

– Każdy zabieg zwalczający powinien być wykonany na podstawie monitoringu. Można wieszać lub mocować na palikach między roślinami żółte tablice lepowe w liczbie 20 szt./ha.
– Środki chemiczne powinny być stosowane po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc, ponieważ później (po około 10 dniach) pojawiają się owady pożyteczne (biedronki, mszycarze, złotooki, bzygi).
– Chronić drapieżne i pasożytnicze gatunki owadów, pająki, które często doprowadzają do całkowitej likwidacji populacji mszyc na polu.
21. lipiec 2024 01:00