StoryEditor

Muszka plamoskrzydła znowu atakuje. Jak zwalczać drosophila suzukii?

19.08.2021., 00:00h

Na południu Polski pojawiła się znowu Muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii) -  alarmuje Instytut Ogrodnictwa -PIB w Skierniewicach. Pierwsze osobniki zaobserwowano na plantacji borówki wysokiej. Jak pokazał zeszły rok, może spowodować duże straty na plantacjach. Jak chronić uprawy?

Jakie są objawy żerowania muszki plamoskrzydłej?

Drosophila suzukii żeruje m.in. na borówce, malinie, jeżynie, truskawce, porzeczce, nie gardzi owocami pestkowymi, jak również roślinami dzikorosnącymi. Dorosła forma owada znajduje owoc nieuszkodzony, dojrzewający i w nim składa jaja. Larwy które wyklują się z tych jaj żywią się miąższem. W wyniku tego owoce gniją, dochodzi do infekcji wtórych a towar traci wartość handlową. Gdy muszka zaatakuje na krótko przed zbiorem, objawy jej żerowania mogą być widoczne dopiero podczas przechowywania lub w transporcie.

Jak rozpoznać muszkę plamoskrzydłą?

Drosophila suzukii  ma długość 2,5–3,5 mm i rozpiętość skrzydeł  5–6 mm. Mucha ma różne kolory, od żółtawego do brązowego z ciemnymi pasami na odwłoku. Wyróżniają ją czerwone oczy i ciemne plamy na skrzydłach samca. Samica składa małe jaja, których rozwój trwa, zależnie od temperatury, ale nie dłużej niż trzy dni. Larwy osiągają długość do 3,5 mm. W jednym owocu może być kilka, a nawet kilkanaście larw. Przepoczwarczają się w lub na owocu, ewentualnie w glebie. Owady dorosłe zimują, m.in. w resztkach roślinnych.

Monitoring plantacji

Zanim podejmiemy decyzję o chemicznym zwalczaniu Drosophila suzuki, konieczne jest przeprowadzenie monitoringu. W tym celu, najpóźniej miesiąc przed początkiem dojrzewania owoców, na plantacji wieszamy 2 pułapki z atraktantem zapachowym i kontrolujemy je przynajmniej raz w tygodniu.

Jakie insektycydy możemy zastosować?

Na plantacjach nadal trwają zbiory owoców, wiec decydując się na chemiczny insektycyd należy zwrócić uwagę by był on zarejestrowany i z krótkim okresem karencji. Jednak, gdy populacja drosophila suzukii się zwiększy, musimy zastosować ochronę. W przypadku muszki plamoskrzydłej  możemy zastosować preparaty zawierające zawierające: spinosad, deltametrynę, cyjanotraniliprol, a także benzoesan emamektyny.

Zobacz też: Affirm z rejestracją do walki z muszką plamoskrzydłą


Fot.: Barbara Błaszczyńska 

16. lipiec 2024 17:42