StoryEditor

Nowy środek na owady ssące i gryzące

06.06.2020., 00:00h

Stonka to powszechny i bardzo uciążliwy szkodnik upraw ziemniaka, a mszyce – m.in. plantacji drzew owocowych. Do zwalczania tych szkodników producenci mają teraz do dyspozycji kolejny, niespecyficzny insektycyd – NeemAzal T/S.

W Polsce zarejestrowano nowy insektycyd NeemAzal T/S do zwalczania stonki w uprawach ziemniaka oraz owadów ssących, minujących i gryzących w sadach jabłoniowych. W trybie małoobszarowym mogą z niego skorzystać także producenci niektórych warzyw, ziół, czy upraw winorośli.

Substancją czynną insektycydu jest azadyrachtyna A, która wg klasyfikacji IRAC ma niesprecyzowany mechanizm działania (IRAC UN). Związek o formulacji EC (emulsja wodna) wykazuje na roślinie działanie wgłębne, a u zwalczanych szkodników – żołądkowe.

W ziemniakach zalecany jest do stosowania w dawce 2,5 l/ha, w czasie występowania larw stonki w pierwszych stadiach rozwoju (L1–L3). W sezonie można wykonać dwa zabiegi tym preparatem, w odstępach co najmniej 7 dni. Karencja wynosi 4 dni.

W sadach jabłoniowych środek zwalcza m.in. mszycę jabłoniowo-babkową i m. jabłoniową oraz miodówki, gąsienice przędziorka, czy zwójek. Preparat stosuje się w fazie BBCH 69, tj. koniec fazy kwitnienia. Polecana dawka wynosi 1,5 l/ha (1,5 l/1 m wysokości korony). W sezonie wegetacyjnym można tym produktem przeprowadzić 4 zabiegi, co 10–14 dni. Karencja trwa 7 dni.
[bie]
25. maj 2024 20:31