StoryEditor

Ochrona cebuli i ziemniaka: czym zastąpić wycofane substancje aktywne?

26.02.2021., 00:00h

Podczas naszego webinarium "Sprostać wymaganiom odbiorców. Spotkanie z firmą Agrosad" rozmawialiśmy m.in. o wyzwaniach w ochronie cebuli i ziemniaka w obliczu Zielonego Ładu i kurczącej się liczby substancji aktywnych. Filmowy zapis tej rozmowy obejrzysz pod artykułem!

W związku z wycofywaniem wielu substancji aktywnych kurczy się paleta środków ochrony roślin m.in. w uprawie cebuli i ziemniaka. Do tej pory zostały wycofane mankozeb, pencykuron, tiofanat metylu, benalaksyl, bromoksynil, imidachlopryd, beta-cyflutryna, zeta-cypermetryna. Alternatywne rozwiązania dla części z tych substancji zaprezentował Jędrzej Pytkowski z firmy Agrosimex.

Zaznaczył, że mankozeb występuje w 62 produktach. Będzie je można stosować, ale tylko do 31 października. Z kolei wraz z końcem sierpnia zniknie 25 produktów zawierających tiofanat metylu. Producenci cebuli szczególnie mocno odczują brak bromoksynilu, który można stosować do końca lipca. 

- Bez bromoksynilu ochrona przed chwastami będzie trudna, bo świetnie dawał sobie radę ze starcem. Niestety, ochrony cebuli trzeba będzie się nauczyć na nowo – powiedział Jędrzej Pytkowski.

Zaznaczył, że Agrosimex wchodzi w te luki ze alternatywnymi produktami.
 
– Zamiast Proteusa proponujemy Pak Carnazume, który ma zbliżoną skuteczność pod kątem zwalczania stonki. Z kolei w miejsce mankozebu polecamy Pak Zdrowy Ziemniak, czyli kombinację fluazynamu i cymoksanilu – zaznaczył Pytkowski.

Innowacyjnym produktem do zwalczania chorób odglebowych jest z kolei Xilon WP. Substancją czynną środka są zarodniki grzyba Trichoderma asperellum szczep T34. Z kolei do zwalczania szkodników glebowych w uprawie ziemniaka Pytkowski poleca Belem w formie nierozpuszczalnego w wodzie mikrogranulatu. Zaprezentował także nową zaprawę do ziemniaków przeciwko rizoktoniozie – ALLSTAR zawierający Xemium.

Cały zapis rozmowy znajdziesz poniżej! Zapraszamy!

19. czerwiec 2024 22:41