StoryEditor

Pierwsze gospodarstwo w Polsce dołącza do platformy Bayer ForwardFarming

05.10.2020., 00:00h

1 października 2020 r. w Warszawie odbyła się konferencja firmy Bayer dotycząca zrównoważonego rolnictwa.

Konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości żywności dla zwiększającej się liczby ludności, przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności biologicznej to wyzwanie globalne. Odpowiedzią jest rolnictwo zrównoważone, rozumiane jako działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, przy zachowaniu opłacalności działalności rolniczej. 

Koncepcja Bayer ForwardFarming to międzynarodowa platforma popularyzacji zrównoważonych praktyk w gospodarstwach rolnych, a także dzielenia się wiedzą. W ramach tej inicjatywy Bayer współpracuje z 16 gospodarstwami rolnymi z 12 krajów w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej. W ich gronie znalazło się gospodarstwo z Polski – pierwsze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Gospodarstwa należące do Bayer ForwardFarming korzystają z merytorycznego doradztwa specjalistów Bayer, a także wdrażają rozwiązania rolnictwa zrównoważonego, w tym precyzyjnego. Każde z nich pozostaje suwerenne co do decyzji związanych z rodzajem uprawy oraz wyborem odmian, środków produkcji. Łączy je zobowiązanie do promowania rolnictwa zrównoważonego i przyjmowania wizyt gości w celach edukacyjnych.

Bayer ForwardFarming w Polsce

- Projekt Bayer ForwardFarming udowadnia, że produkcja rolna może być prowadzona w sposób niedegradujący środowiska naturalnego, a także jest rentowna w obliczu zmian klimatycznych – mówił dr inż. Michał Krysiak, menadżer ds. rolnictwa zrównoważonego firmy Bayer. 

Pierwsze w Polsce gospodarstwo w sieci Bayer ForwardFarming położone jest we wsi Kaszewy (powiat kutnowski, woj. łódzkie). Krzysztof Nykiel, wraz z synem Maciejem, prowadzą na ponad 90 hektarach uprawiają buraki cukrowe, pszenicę ozima i kukurydzę.

Krzysztof Nykiel, gospodarz w piątym pokoleniu, uważa, że zrównoważony rozwój ekonomiczny przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska jest nierozerwalnie związany z nowoczesnym rolnictwem.

- Zrównoważone rolnictwo to dla mnie dbałość o glebę, bo od niej wszystko się zaczyna. Musimy troszczyć się o zawartość próchnicy - tłumaczył Krzysztof Nykiel. Możemy optymalizować użycie środków ochrony, korzystając z preparatów biologicznych. Opłaca się dbać o owady pożyteczne, w tym zapylacze. Warto być otwartym na nowinki – również technologiczne, i korzystać z narzędzi rolnictwa cyfrowego, żeby działać precyzyjnie. 

Projekt Bayer ForwardFarming to wieloletnie przedsięwzięcie prezentujące, poprzez dostęp do realnie działającego i rozwijającego się gospodarstwa, szereg elementów rolnictwa zrównoważonego. Dopóki sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli w Polsce na bezpieczne organizowanie wizyt, Bayer popularyzuje projekt we współpracy z mediami. 


24. marzec 2023 17:16