StoryEditor

Rozszerzona rejestracja insektycydu zwalczającego przędziorki

14.10.2021., 00:00h

Przędziorek jest prawdziwą zmorą wielu grup warzyw. Lubi ciepłe i suche warunki, więc w uprawie pojawia się najczęściej latem. Rozpoznanie szkodnika nie jest trudne, gorzej z jego skutecznym zwalczaniem. Insektycyd Floramite 240 SC właśnie otrzymał rozszerzenie rejestracji o uprawy małoobszarowe – chmiel i cukinie. Zobacz gdzie jeszcze można go stosować.

Przędziorek – szkodnik wielu grup warzyw

Przędziorek jest często nazywany czerwonym pajączkiem, gdyż zimujące samice przyjmują pomarańczową barwę i to właśnie wtedy są najbardziej widoczne na tle zieleni. Dorosłe pajęczaki są natomiast jasnozielone i tak maleńkie, że trudno je dostrzec bez użycia lupy. Ich ulubionym miejscem jest spodnia strona liści w okolicach nerwów głównych. Tam stacjonują, składają jaja tam też rozmnażają się. Larwy, nimfy i dorosłe osobniki żerują wysysając sok z komórek roślinnych, a ślady żerowania można zauważyć pod lupą w postaci licznych srebrnych punkcików. Uszkodzenie i zniszczenie komórek roślinnych prowadzi do ograniczenia fotosyntezy, zwiększenia transpiracji, ogólnego osłabienia rośliny, a nawet do jej śmierci.

Floramite 240 SC ma rozszerzoną rejestrację – można stosować go w uprawach cukinii i chmielu

Floramite to akarycyd w formie koncentratu stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC), o działaniu kontaktowym, przeznaczony do zwalczania przędziorków w uprawach gruntowych i pod osłonami. Ma działanie powierzchniowe.

Firma UPL otrzymała decyzję MRiRW rozszerzającą zakres stosowania środka Floramite 240 SC o uprawy małoobszarowe – chmiel i cukinię. Środek Floramite 240 SC będzie można stosować w uprawie cukinii przeciw przędziorkom i w uprawie chmielu przeciw przędziorkowi chmielowcowi.

Gdzie jeszcze można zastosować Floramite 240 SC

Ten ŚOR, zgodnie z rejestracją zwalcza przędziorki w uprawach pomidora, oberżyny, papryki i cukinii  pod osłonami, jak również przędziorka chmielowca w uprawach chmielu, truskawki w polu i pod osłonami, ogórka pod osłonami i róż, chryzantem pod osłonami.

Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej wynosi dla ogórka, cukinii, pomidora, oberżyny, papryki i truskawka – 1 dzień. W przypadku chmielu okres karencji to 14 dni.

Aby szkodnik się nie uodpornił, w każdej z upraw preparat Floramite 240 SC należy stosować maksymalnie 2 razy w sezonie (cyklu produkcyjnym).

16. lipiec 2024 18:48