StoryEditor

Środki ochrony roślin stosowane w uprawie cebuli

27.09.2021., 00:00h

Ochrona cebuli, zwłaszcza w tym, tak trudnym pod względem warunków pogodowych roku, była znacznie utrudniona. Podczas Spotkania Cebulowego, organizowanego przez naszą redakcję, ekspert z firmy Belchim Crop Protection opowiadał o możliwych rozwiązaniach. Zobacz wywiad!

Belchim Crop Protection – ponad 30 lat doświadczenia w ochronie roślin

Belchim Crop Protection jest Belgijską firmą, dostarczającą środki ochrony roślin. W 1987 roku założył ją Dirk Putteman, aby pod koniec lat 90 tych, połączyć się z ISK Biosciences. Obie te firmy stworzyły międzynarodową firmę badawczo-rozwojową. Od 11 lat produkty Belchim sprzedawane są, również w Polsce.

Selektywny herbicyd na bazie pirydatu

Oferta Belchim obejmuje min. herbicyd Lentagran 45 W, występujący w formie proszku, pakowany w woreczki z foli rozpuszczalnej w wodzie. Przeznaczony do stosowania w uprawie cebuli, pora i kukurydzy cukrowej z siewu, oraz w uprawie z rozsady kapusty, brokułu, kalafiora oraz ziół takich jak mięta pieprzowa, melisa lekarska, dziurawiec zwyczajny, karczoch zwyczajny, kozłek lekarski, babka lancetowata, kminek zwyczajny, koper ogrodowy, koper włoski, majeranek ogrodowy i anyż. LENTAGRAN 45 WP jest selektywnym herbicydem o działaniu kontaktowym. Pobierany przez liście chwastów i w niewielkim stopniu przemieszczany w tkankach roślinnych. Preparat najskuteczniej działa na chwasty będące w fazie od 2 do 4 liści powodując ich zasychanie, a następnie zamieranie.

Dwa fungicydy przeznaczone do stosowania w uprawie cebuli

Pierwszy z produktów firmy Belchim to Altima 500 CS. Środek o działaniu powierzchniowym i substancji czynnej o nazwie fluazynam (związek z grupy pochodnych aniliny). To koncentrat w postaci zawiesiny rozpuszczalnej w wodzie, do stosowania zapobiegawczego. W cebuli zwalcza mączniaka rzekomego. Nie wolno go stosować w cebuli przeznaczonej na zbiór pęczkowy.

Globaztar AZT 250 to drugi fungicyd nadający się do cebuli. Chroni przed mączniakiem rzekomym, szarą pleśnią (zgnilizna szyjki) i alternariozą. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,8 l/ha. Opryskiwać zapobiegawczo, począwszy od fazy 3 liścia, zgodnie z sygnalizacją lub natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby na cebuli nasiennej, dymce lub cebuli z siewu ozimego w danym rejonie. Okres od ostatniego zastosowania do zbioru cebuli wynosi 14 dni.

Zobacz co jeszcze w temacie ochrony powiedziała Elżbieta Witkowska – ekspert firmy Belchim Crop Protection.

19. czerwiec 2024 22:33